| Blanaru_Luci_1994 a întrebat:

Buna seara, vreau sa deschid o actiune judecatoreasca de recunoastere a paternitatii (mama copilului se opune), va rog sa imi spuneti daca stiti: unde trebuie sa ma adresez, ce acte imi sunt necesare, este absolut necesar sa fiu reprezentat de un avocat si cam cat dureaza procesul?
va multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Cu plăcere :)

În acest caz, DA, se pot începe demersurile necesare!

Totuşi, NU aţi indicat dacă mama copilului era căsătorită cu altcineva ( la momentul conceperii copilului ), dacă a trecut pe altcineva ca fiind tatăl copilului, sau a specificat că are "tată necunoscut"...
În funcţie de acestea se poate alege calea de urmat :)

Dacă, spre exemplu, are "tată necunoscut" în Certificatul de naştere, atunci NU este necesară ( deocamdată ) o Acţiune în jusţiţie!

"ART. 408 - Modurile de stabilire a filiaţiei :
(3) Filiaţia faţă de tatăl din afara căsătoriei se stabileşte prin recunoaştere sau prin hotărâre judecătorească, după caz.

ART. 415 - Felurile recunoaşterii :...
(2) Copilul conceput şi născut în afara căsătoriei poate fi recunoscut de către tatăl său.

Art. 416 - Formele recunoaşterii :
(1) Recunoaşterea poate fi făcută prin declaraţie la serviciul de stare civilă, prin înscris autentic sau prin testament.
(2) Dacă recunoaşterea este făcută prin înscris autentic, o copie a acestuia este trimisă din oficiu serviciului de stare civilă competent, pentru a se face menţiunea corespunzătoare în registrele de stare civilă... " - SURSA = Noul Cod Civil ( actualizat 2014 ) de la linkul :
http://www.avocatconstanta.com/Noul%20Cod%20Civil%20actualizat.pdf

Dacă mama copilului se OPUNE, atunci va CONTESTA ( în Instanţă ) recunoaşterea făcută de dvs.

"Art. 420 - Contestarea recunoaşterii de filiaţie :
(1) Recunoaşterea care nu corespunde adevărului poate fi contestată oricând şi de orice persoană interesată.
(2) Dacă recunoaşterea este contestată de celălalt părinte, de copilul recunoscut sau de descendenţii acestuia, dovada filiaţiei este în sarcina autorului recunoaşterii sau a moştenitorilor săi. " - SURSA de mai sus.

Dacă este trecut un alt tată în Certificatul de naştere, atunci TREBUIE să deschideţi o Acţiune în justiţie = "Acţiune în tăgada paternităţii", prin care dvs. CONTESTAŢI faptul că "X" ar fi tatăl copilului şi afirmaţi că dvs. sunteţi tatăl biologic!

"Art. 429 - Acţiunea în tăgada paternităţii :
(1) Acţiunea în tăgada paternităţii poate fi pornită de soţul mamei, de mamă, de tatăl biologic, precum şi de copil. Ea poate fi pornită sau, după caz, continuată şi de moştenitorii acestora, în condiţiile legii.
(2) Acţiunea se introduce de către soţul mamei împotriva copilului; când acesta este decedat, acţiunea se porneşte împotriva mamei sale şi, dacă este cazul, a altor moştenitori ai săi.
(3) Dacă soţul este pus sub interdicţie, acţiunea poate fi pornită de tutore, iar în lipsă, de un curator numit de instanţa judecătorească.
(4) Mama sau copilul poate introduce acţiunea împotriva soţului. Dacă acesta este decedat, acţiunea se porneşte împotriva moştenitorilor lui.
(5) Tatăl biologic poate introduce acţiunea împotriva soţului mamei şi a copilului. Dacă aceştia sunt decedaţi, acţiunea se porneşte împotriva moştenitorilor. " - SURSA de mai sus.

Oricum, iţele sunt destul de încâlcite şi vă recomand să vă adresaţi unui avocat!

O zi frumoasă.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa depui o actiune la judecatoria domiciliului mamei.
Ai nevoie de acte sau alte probe prin care sa dovedesti ca esti tatal copilului.
Nu este absolut necesar sa fii reprezentat de avocat dar este bine sa consulti unul, inainte de introducerea actiunii sau chiar sa-l angajezi.
Procesul poate dura cca 8 luni sau chiar mai mult, in functie de faptul daca va fi depusa si o cale de atac a primei hotarari.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ca o COMPLETARE la cele scrise de @Ioandelasal şi având în vedere întrebarea ta anterioară : Acţiunea de recunoaştere a paternităţii NU o poţi introduce decât DUPĂ ce "fosta" va naşte!

Toate cele bune.

| Blanaru_Luci_1994 explică (pentru bursuc001):

A nascut deci trebuie sa actionez! Va multumesc

| Blanaru_Luci_1994 explică (pentru bursuc001):

Va multumesc. A nascut si am la dispozitie un an de zile sa actionez

| Blanaru_Luci_1994 explică (pentru bursuc001):

Vă mulțumesc, am fost la Starea Civilă dar am fost refuzat, motivul este "nu puteți completa formularul tipizat decât în prezenta mamei copilului".
La notariat fără certificatul de naștere al copilului nu este posibil.
Cea mai bună variantă este sa consult un avocat dumneavoastră ce părere aveți?
Cu multă stimă va mulțumesc.

| Blanaru_Luci_1994 explică (pentru bursuc001):

Vă mulțumesc, am fost la Starea Civilă dar am fost refuzat, motivul este "nu puteți completa formularul tipizat decât în prezenta mamei copilului".
La notariat fără certificatul de naștere al copilului nu este posibil.
Cea mai bună variantă este sa consult un avocat dumneavoastră ce părere aveți?
Cu multă stimă va mulțumesc.

| bursuc001 a răspuns (pentru Blanaru_Luci_1994):

Cu plăcere!

Avocatul mai poate "aştepta" happy

Pentru a "scăpa" de cheltuieli inutile, eu aş depune la Serviciul de Stare Civilă o Declaraţie "de mână" - în locul formularului tipizat laughing
Dacă ei nu vor să respecte legea, trebuie OBLIGAŢI!

Depuneţi la Registratură o Cerere prin care solicitaţi "a se face menţiunea corespunzătoare în registrele de stare civilă" în sensul că dvs. RECUNOAŞTEŢI că sunteţi tatăl copilului "x" ( fiul d-nei. "y" ) - şi cereţi să fiţi menţionat ( în registrele de stare civilă ) ca şi tată al acestuia - şi la respectiva Cerere anexaţi Declaraţia "de mână" ( în respectiva declaraţi pe proprie răspundere că sunteţi tatăl acelui copil )!
Mai mult, ar fi indicat ca să anexaţi ( la acestea ) şi o Cerere prin care solicitaţi o Copie după Certificatul de Naştere al copilului happy, copie pe care o puteţi utiliza ( dacă "metoda 1" nu funcţionează ) la Notar laughing

Aceste 3 înscrisuri să le aveţi în dublu exemplar ( în momentul în care mergeţi să le depuneţi la Registratura Serviciului de Stare civilă ) : un exemplar îl depuneţi la ei şi pe celălalt exemplar CEREŢI să vă pună ştampila, nr de înregistrare şi data!
În acest fel, ei sunt OBLIGAŢI să vă răspundă în termenul legal de 30 zile de la data depunerii!

Dacă nu rezolvaţi înscrierea în registrul de stare civilă prin această metodă, ar trebui să vă elibereze acea Copie după Certificatul de Naştere al copilului şi o folosiţi la "metoda 2" : mergeţi cu ea la Notar şi daţi o Declaraţie AUTENTICĂ cum că dvs. sunteţi tatăl copilului happy

Eventual, încercaţi la ALT notar deoarece NU ar trebui să vă fie necesar Certificatul de Naştere al copilului din moment ce dvs. doriţi să declaraţi BENEVOL, pe proprie răspundere, că sunteţi tatăl copilului!

Dacă nici una din aceste "metode" nu dă rezultate, atunci singura soluţie este consultarea unui avocat sad
Dar NU există o bază legală pentru o Acţiune în justiţie ( prev. de CPC sau CC ) dacă în Certificatul de Naştere NU este menţionat un alt tată - acest aspect NU mi l-aţi clarificat...

Spuneam şi anterior că, dacă este trecut în Certificat un alt tată, atunci TREBUIE să deschideţi o Acţiune în justiţie = "Acţiune în tăgada paternităţii", prin care dvs. CONTESTAŢI faptul că "X" ar fi tatăl copilului şi afirmaţi că dvs. sunteţi tatăl biologic!

Toate cele bune.

| bursuc001 a răspuns (pentru Blanaru_Luci_1994):

Cu plăcere :)

În acest caz, DA, se pot începe demersurile necesare!

Totuşi, NU aţi indicat dacă mama copilului era căsătorită cu altcineva ( la momentul conceperii copilului ), dacă a trecut pe altcineva ca fiind tatăl copilului, sau a specificat că are "tată necunoscut"...
În funcţie de acestea se poate alege calea de urmat :)

Dacă, spre exemplu, are "tată necunoscut" în Certificatul de naştere, atunci NU este necesară ( deocamdată ) o Acţiune în jusţiţie!

"ART. 408 - Modurile de stabilire a filiaţiei :
(3) Filiaţia faţă de tatăl din afara căsătoriei se stabileşte prin recunoaştere sau prin hotărâre judecătorească, după caz.

ART. 415 - Felurile recunoaşterii :...
(2) Copilul conceput şi născut în afara căsătoriei poate fi recunoscut de către tatăl său.

Art. 416 - Formele recunoaşterii :
(1) Recunoaşterea poate fi făcută prin declaraţie la serviciul de stare civilă, prin înscris autentic sau prin testament.
(2) Dacă recunoaşterea este făcută prin înscris autentic, o copie a acestuia este trimisă din oficiu serviciului de stare civilă competent, pentru a se face menţiunea corespunzătoare în registrele de stare civilă... " - SURSA = Noul Cod Civil ( actualizat 2014 ) de la linkul :
http://www.avocatconstanta.com/Noul%20Cod%20Civil%20actualizat.pdf

Dacă mama copilului se OPUNE, atunci va CONTESTA ( în Instanţă ) recunoaşterea făcută de dvs.

"Art. 420 - Contestarea recunoaşterii de filiaţie :
(1) Recunoaşterea care nu corespunde adevărului poate fi contestată oricând şi de orice persoană interesată.
(2) Dacă recunoaşterea este contestată de celălalt părinte, de copilul recunoscut sau de descendenţii acestuia, dovada filiaţiei este în sarcina autorului recunoaşterii sau a moştenitorilor săi. " - SURSA de mai sus.

Dacă este trecut un alt tată în Certificatul de naştere, atunci TREBUIE să deschideţi o Acţiune în justiţie = "Acţiune în tăgada paternităţii", prin care dvs. CONTESTAŢI faptul că "X" ar fi tatăl copilului şi afirmaţi că dvs. sunteţi tatăl biologic!

"Art. 429 - Acţiunea în tăgada paternităţii :
(1) Acţiunea în tăgada paternităţii poate fi pornită de soţul mamei, de mamă, de tatăl biologic, precum şi de copil. Ea poate fi pornită sau, după caz, continuată şi de moştenitorii acestora, în condiţiile legii.
(2) Acţiunea se introduce de către soţul mamei împotriva copilului; când acesta este decedat, acţiunea se porneşte împotriva mamei sale şi, dacă este cazul, a altor moştenitori ai săi.
(3) Dacă soţul este pus sub interdicţie, acţiunea poate fi pornită de tutore, iar în lipsă, de un curator numit de instanţa judecătorească.
(4) Mama sau copilul poate introduce acţiunea împotriva soţului. Dacă acesta este decedat, acţiunea se porneşte împotriva moştenitorilor lui.
(5) Tatăl biologic poate introduce acţiunea împotriva soţului mamei şi a copilului. Dacă aceştia sunt decedaţi, acţiunea se porneşte împotriva moştenitorilor. " - SURSA de mai sus.

Oricum, iţele sunt destul de încâlcite şi vă recomand să vă adresaţi unui avocat!

O zi frumoasă.