| Maria_Carmen_2000 a întrebat:

Sunt eleva in clasa a XI-a la un liceu teoretic si doresc sa ma transfer la alt liceu pe acelasi profil. Daca in clasa unde vreau sa ma transfer sunt 30 de elevi, cum trebuie sa procedez? Mentionez ca in liceul respectiv mai sunt clase unde se depaste numarul de 30 de elevi. Mi-e putin teama de acest transfer insa vreau sa o fac din cauza faptului ca unde ma aflu nu se face prea multa carte... multumeschappy

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa obtii aprobare de la ISJ din udetul tau, conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 150.(1) În învăţământul antepreşcolar/preşcolar, primar şi gimnazial, precum şi în învăţământul profesional, liceal şi postliceal elevii se pot transfera de la o grupă/formaţiune de studiu la alta, în aceeaşi unitate de învăţământ sau de la o unitate de învăţământ la alta, în limita efectivelor maxime de antepreşcolari/preşcolari/elevi la grupă/formaţiune de studiu.
(2)În situaţii excepţionale, în care transferul nu se poate face în limita efectivelor maxime de antepreşcolari/preşcolari/elevi la grupă/formaţiune de studiu, inspectoratul şcolar poate aproba depăşirea efectivului maxim, în scopul efectuării transferului."

| GazzaRecordsRo a răspuns:

Nu-ti trebuei carte, esti desteapta te gasim pe centura