| anonim_4396 a întrebat:

sunt in clasa a XII a sem 1, din semestrul 2 o sa ma transfer la seral din cauza absentelor, adica o sa fac un semestru dupa care dau bacul, am discutat deja cu directoarea s-au făcut toate cele necesare, ce ma interesează pe mine, daca se mai acorda alocatie in acest caz? Am trecut de varsta de 18 ani si nu sunt raspunsuri concrete dacă la seral se mai acorda sau nu. Pe mine ma interesează pentru alocatia europeana pentru ca in Romania 84 lei nu sunt prea semnificativi. Daca stie cineva va rog sa imi spuneti

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Alocatia de stat pentru copii se acorda tuturor celor de peste 18 ani daca urmeaza cursurile liceului sau unei scoli profesionale, indiferent ca este de zi, seral sau cu frecventa redusa, conform L.61/1993, rep. in 2012, citez:
"ART.1.(1) Se instituie alocaţia de stat pentru copii ca formă de ocrotire a statului acordată tuturor copiilor, fără discriminare.
  (2) Beneficiază de alocaţie de stat pentru copii toţi copiii în vârstă de până la 18 ani.
  (3) Alocaţia de stat pentru copii se acordă şi tinerilor care au împlinit vârsta de 18 ani, care urmează cursurile învăţământului liceal sau profesional, organizate în condiţiile legii, până la terminarea acestora.
  (4) Tinerii prevăzuţi la alin. (3) care repetă anul şcolar nu beneficiază de alocaţie de stat, cu excepţia celor care repetă din motive de sănătate, dovedite cu certificat medical."
Alocatia europeana se acorda conform legislatiei statului unde parintii muncesc in mod legal. Detalii gasesti si aici:
http://www.singuracasa.ro/asistenta_sociala/top_menu/Alocatii%20Europene/

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ca o completare la răspunsul dat de @Ioandelasal, raportat la afirmaţia ta ( "sunt in clasa a XII a sem 1, din semestrul 2 o sa ma transfer la seral... o sa fac un semestru dupa care dau bacul" ) se impune următoare PRECIZARE :
Dacă te transferi la seral/frecvenţă redusă, NU faci doar un semestru!
Vei face semestrul 2 din clasa a 12-a + clasa a 13-a, abia apoi vei putea da BAC-ul!

Deci, faci 1 an în PLUS şi dai BAC-ul doar în 2017 ( dacă promovezi cls. 12 şi 13 )!

Vezi alte detalii despre transfer în răspunsurile pe care le-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......fo-ma-pot/

Toate cele bune!

| xXxXxCataxXxXx a răspuns (pentru bursuc001):

Sunt inscris deja in clasa a XIV-a profil ceramica exact acelasi profil unde eram si inainte.