| David00368866 a întrebat:

Buna, tocmai ce m-am mutat din Anglia si vreau sa schimb permisul pentru cel din Romania, stiti cumva daca pot sa conduc cu permisul de Anglia pana am timp sa merg sa il schimb?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti conduce in Romania cu permis din Anglia o perioada de 185 de zile, dupa aceasta trebuie sa soliciti preschimbarea permisului englezesc in permis romanesc.
Detalii vezi aici:
https://www.drpciv.ro/document-details/permise/5ab135f3fa4e9422012c2bb1

| Anett001 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Buna ti putut sa preschimbati permisul? ca eu acum as vrea si im cere ceva documente de driving recorder check code etc...si nu siu cum sa descarc de pe site de UK

| Ioandelasal a răspuns (pentru Anett001):

N-am avut nevoie sa preschimb permisul, n-am avut permis strain, de altfel nici n-am fost in strainatate.

| Violleta2022 a răspuns:

Cum UK nu mai este in Uniunea Europeana nu se mai poate sofa cu permisul englez pe teritoriul Romaniei, fiind considerat o ca incalcare a legii.

Aici ai explicata legea:
https://www.promotor.ro/......e-18720067

| Violleta2022 a răspuns:

Mii de scuze... m-am grabit cu raspunsul de mai sus, pentru situatia in care ai sofa cu un permis anglican in Romania.

Acum, ca sa raspund strict la intrebarea ta:
DA poti sofa in UK cu permis romanesc pe o perioada de 12 luni, dupa care esti obligat sa dai testul de circulatie din UK.

"Any person with a valid driving licence issued in their country of origin is permitted to drive in the United Kingdom for at least 12 months. After this period, you will need to exchange your documents for a UK licence, or pass the DVSA's UK driving test".

| David00368866 explică (pentru Violleta2022):

Dar asta e pentru condusul in Anglia, eu am sunat la politia rutiera si el a spus ca un trebuie schimbat urgent, adica e legal sa circul cu cel de Anglia, pe internet scrie in multe locuri ca nu e voie deloc sa circul cu cel de Anglia. Am incercat sa sun si la departamentul pentru permise de n ori dar nu raspunde nimeni. Asa ca nu mai stiu ce sa cred, nu vreau sa incep sa conduc, si sa fiu oprit si sa intru in belele de care nu am nevoie

| anemonik a răspuns:

Da. Se poate