| Nico0304 a întrebat:

Buna TPU!
Am si eu o curiozitate.
Eu am aproape 18 ani si am parinti divortati.
Eu stau in prezent la mama(mentionez ca au custodie comuna).
Acum in vara vreau sa lucrez la un restaurant.
Parintii mei nu au nimic impotriva cu asta.
Problema e alta.
Eu sunt impreuna cu un baiat de 1 an si jumatate.
Restaurantul la care am oportunitatea de a lucra este la 2 minute de casa prietenului meu, iar eu stau la 1 ora de restaurant.
Am rugat-o pe mama mea sa ma lase sa stau la el pe perioada verii cat lucrez pentru a imi fi mai usor si a nu face naveta.
Ea este de acord deoarece eu raman deja de mult timp la el, cam in fiecare weekend.
Dar ea zice ca ii trebuie acordul tatalui meu, pentru a sta la el in aceste trei luni.
Acum ca v-am pus la curent cu situatia. Intrebarea mea este, daca ea chiar are nevoie legal de acordul lui pentru a ramane la prietenul meu pe perioada aceasta de timp, eu fiind sub ingrijirea ei. Avand in vedere ca mutarea nu este definitiva, iar intreg scopul este pentru a fi mai usor cu locul respectiv de munca.
Multumesc mult si imi cer iertare pentru roman!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca domiciliul tau este stabilit la mama si ai acordul ei atunci poti sta la prietenul tau.
P.S. Vezi ce faci daca prietenul este mai in varsta ca tine cu peste 3 ani, pana esti majora prietenul poate fi acuzat si condamnat pentru act sexual cu un minor.

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Prietenul tau sta singur si se intretine din bani lui?

| Nico0304 explică (pentru Violleta2022):

Sta cu parintii lui

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nico0304):

In acest caz este important sa vezi daca parintii lui te accepta acolo, fiindca au inca 1 gura de hranit si de intertinut, ceea ce multi parinti nu ar accepta. faptul ca prietenul tau vrea sa stai cu el nu are nici o importanta sau relevanta atata vreme cat parintii lui nu vor, fiindca ei sunt stapanii casei si ei isi intretin baiatul, iar 1 alta persoana in casa lor, necesita aprobare speciala din partea acestora, care trebuie sa raspunda legal pentru tine, nu doar sa te hraneasca si adaposteasca.

| Nico0304 explică (pentru Violleta2022):

Chiar parintii lui mi au propus sa stau la ei pe perioada cat muncesc acolo, ma inteleg foarte bine cu ei inca de la inceputul relatiei si mereu mi au fost alaturi cand am avut nevoie

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nico0304):

In cazul asta, poate este bine ca parintii lui sa discute cu parintii tai, ca te preiau ei in grija, odata ce esti inca minora.

| Goete a răspuns:

Nu stiu pentru ce roman iti ceri iertare dar e clar xa scopul nu e "pentru a fi mai usor cu locul respectiv de munca"
Din punct de vedere legal o fi cum o fi, din ounct de vedere ca tatal tau e tatal tau chiar daca sunt divortati, ar trebui sa i se ceara parerea, nu ti se pare logic?
In loc sa scrii pe aici ai fi putut vorbi cu el

| Nico0304 explică (pentru Goete):

Daca tatal meu ar fi fost persoana cu care puteam vorbi, as fi facut o. Dar momentan si mama mea se gandeste cum sa vorbeasca cu el ca sa il faca sa fie de acord cu asta.
Parintii mei au divortat dintr un motiv. Iar din acelasi motiv stau la mama. Daca m ar fi interesat atat de mult parerea lui, nu mai scriam pe TPU. Dar iti spun eu, ca stiu langa cine am crescut. Nu l a interesat prea mult de mine sau de nevoile mele. Mereu a cautat scandal si nu e omul cu care poti vorbi sa va intelegeti.

| Crackman a răspuns:

Ai 18 ani... Ce acorduri

| mi25 a răspuns:

Daca ai 18 ani impliniti nu trebuie acordul nici unui parinte. De acum inainte tu poti sa stai unde vrei, fara nici un acord al nimanui, in afara d proprietarul locuintei unde urmeaza sa locuiesti. Poti sa stai si in chirie, sa fii primita cu resedinta sau cu domiciliul oriunde.

| Goete a răspuns (pentru mi25):

Nu are 18 ani impliniti, scrie clar

| mi25 a răspuns:

@Ioandelasal
Ioane, Ioane, iar dai sfaturi gresite.
Indicatia ta cu diferenta de 3 ani se refera la acte sexuale cu minori sub 15 ani. Citeste art. 220, alin. (1), (2) si (5). Dar poti sa citesti tot articolul.