| anonim_4396 a întrebat:

Am și eu o întrebare, acum două săptămâni mi-am dat demisia de la locul de muncă, cel puțin intenționăm însă nu a vrut să imi semneze la zi și a zis sa nu mă prezint la servici 3 zile ca să poată desface contractul de muncă pentru a putea angaja pe altcineva în locul meu. Eu am fost cu plecări prin străinătate deci nu prea știu, acest lucru mă va afecta cu ceva pe viitor?

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu te va afecta doar ti se va rupe contractul

| MaybeJustMe a răspuns (pentru mgtow):

Deci nu o să mă afecteze cu nimic când o să vreau să mă angajez în altă parte?

| mgtow a răspuns:

Nu te va afecta. Daca iti cere fisa de lichidare unde vrei sa te reangajezi sau cum ii zice la actu ala de la vechiul loc de munca zici ca abia ai venit din strainatate si incepi o viata noua in RO

| MaybeJustMe a răspuns (pentru mgtow):

Deci să înțeleg că nici nu voi putea sa scot ceva dovadă de la acest loc de muncă cum că am lucrat aici, no?

| NLS a răspuns:

Când Tu îți dai demisia, nu va fi foarte curios noul angajator sa cunoască amănunte,

însă când fostul angajator te-a dat afara (și încă pe motiv disciplinar, precum absente nemotivate) se va gândi de mai multe ori înainte sa te angajeze, și vei ajunge la coada listei de obicei.

Felicitări!, din cauza ca nu gândești, șansele de a te angaja la o companie respectabila s-au înjumătățit...(cel puțin.)

| ywar a răspuns:

Ce hoti sunt! Daca nu te prezinti la munca iti poate desface contractul disciplinar. Pe de alta parte a recurs la aceasta stratagema pentru a fenta ITM-ul. Sunt din ce in ce mai "destepti". Nu trebuia sa cedezi. In situatia data te puteau tine 20 de zile lucratoare in preaviz.

| MaybeJustMe a răspuns (pentru ywar):

Cum adică să îmi desfacă contractul disciplinar?

| ywar a răspuns (pentru MaybeJustMe):

Citeste Regulamentul intern pe care sunt convins ca nu ti l-a dat nimeni. Trebuia/e sa il ceri. Tine minte asta. Invata, experienta conteaza.
In regulamentul intern la sanctiuni disciplinare o sa vezi ce scrie atunci cand vei avea 3 zile de absenta consecutive. Atentie... Eu nu cred ca el ti-a inregistrat contractul de munca la ITM si de aceea a recurs la asta. Esti zilier? adica muncesti cu ziua sau esti angajat cu contract de munca pe perioada nedeterminata. Angajatorii fac orice sa fenteze statul si legea, in principiu sa nu plateasca bani. Nu stiu situatia ta pe de-a-ntregul dar fiind director de directie, trebuie sa le stiu si pe astea.
Mult noroc, nu te lasa pacalit.
Daca nu ti-au inregistrat contractul la ITM, deci implicit tu nu ai primit contract semnat si inregistrat te duci frumusel la inspectorul de serviciu si le faci reclamatie prin inspectorul de serviciu. Sigur, sigur ii va vizita cineva. Baietii astia au nevoie de bani la buget! happy

| mastadont a răspuns:

Ceva pare necurat în această situație. Gândeștete că, dacă faci cum a zis cel care te-a angajat, contractul va fi desfăcut din vina ta, cu alte cuvinte nu ai respectat termenii contractului de muncă iar angajatorul a fost nevoit să te concedieze. Aceasta este imaginea pe care acel patron încearcă să o creeze. Nu are rost să-ți strici reputația profesională doar ca patronul tău să fie scutit de demersurile necesare pentru ruperea contractului în mod amiabil. Nu te mai lăsa manipulat, cunoașteți drepturile și obligațiile și foloseștete de legislația în vigoare, nimeni nu ar trebui să fie mai presus de lege.

| Sonia822 a răspuns:

Nu, poti sa nu te prezinti deloc, si il desface pentru neprezentare la locul de munca. Simplu.

| Ralena a răspuns:

Cred ca angajatorul nu e in tema. Daca te da afara, o poate face prin restructurarea postulu sinu mai poate angaja pe altcineva. Si confunda el lucrurile. Cu demisie, poate angaja. Da-ti demisia si nu trebuie sa ti-o aprobe nimeni. De cand trebuie demisia aprobata? happy Nici dupa vechiul, nici dupa noul cod al muncii, Daca nu vor sa iti dea umar de inregistrare, o trimiti prin e-mail si/sau posta cu confirmare de primire. Maxim poti primi o penalizare ca procent din salar pentru zilele pe care nu le-ai respectat de preaviz.