Întrebare recomandată | karina_8987 a întrebat:

Daca mi-am pus demisia cu preraviz de 15 zile si nu respect acest preaviz, mai concret, lipsesc 3 zile comsecutiv de la locul de munca ce se poate intampla? mi se desface contractul de munca? beneficiez de somaj?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Lipsa nemotivata de la locul de munca este abatere disciplinara si poti fi sanctionata disciplinar, inclusiv cu desfacerea disciplinara a contractului de munca, caz in care nu mai primesti indemnizatia de somaj. Daca nu ai avut alte sanctiuni disciplinare s-ar putea sa te sanctioneze doar cu reducerea salariului, desi eu nu as risca, mai ales daca nu te intelegi bine cu seful. Inafara de asta nu o sa primesti salariul pe cele 3 zile. Numai bine!

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Lipsind trei zile consecutiv poti primi o sanctiune, care poate fi o simpla mustrare verbala sau chiar desfacerea disciplinara a contractului de munca. Putin probabil sa se ajunga la una dintre extreme, cel mai probabil ti se va diminua salariul cu suma aferenta celor trei zile.
De ajutorul de somaj nu beneficiezi oricum, pentru ca demisionand ai plecat de bunavoie.

regis
| regis a răspuns:

Din pacate intotdeauna vorbesc doar hartiile, nu motivele care se ascund in spatele lor. Plecand prin demisie, din punct de vedere legal tu esti cea care a cerut sa paraseasca firma, iar in aceasta situatie nu beneficiezi de ajutor de somaj.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Problema este ca ati lipsit nemotivat de la lucru, situatie care poate inceta contractul de munca. Chiar daca aveti preaviz angajatorul poate sa va ponteze cu absente nemotivate si puteti fi concediat disciplinar. Singura solutie fiind de a va face rost de motivatie pentru absente.

| DoarImpreuna a răspuns:

Pai ar trebui sa vorbesti cu sefii, poate iti aproba fara salar acela zile. Daca vor sa te firga pot, iti desface contractul aiurea si nu primesti somaj dar e subiectiv ca poti contesta. Un lucru e sigur somajul are de suferit pentru ca e un termen pana la care trebuie sa depui actele daca trece acel termen e jale.

Mai rabda si tu 3 zile...

| leonardo a răspuns:

Neata. Daca nu va despartiti in conditii amiabile, iti pot taia din salariu, te pot amana cu cartea de munca, iti pot face ceva greutati. In cel mai rau caz, iti pot incheia contractul cu o litera nasoala pe cartea de munca si atunci ai pus-o.
Daca in schimb va despartiti in relatii bune, poti vb cu seful tau si ii zici - gigi, 3 zile trebuie sa fac ceva - da-mi un concediu fara plata.
Alternativ ai putea incerca un medical - dar iti dai seama ca e super suspect happy.

| karina_8987 explică:

Asadar, nu exista nici o posibilitate de a obtine somaj, chiar daca demisia mea e venit in urma postarii postului meu pe ejobs, spunandu-mi-se sa imi caut serv pentru ca am fost obraznica, cerandu-mi drepturile.