| Aurica2014 a întrebat:

Anul viitor fiul meu face 18 ani. Sora sa cu sotul ar vrea sa mearga intr-o vacanta in SUA. Intrebarea mea e urmatoarea, e vreo sansa ca fiul meu sa primeasca viza? A avut cineva vreo experienta de genul?

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu spui ce statut va avea copilul la momentul aplicatiei pentru viza! Nu intrevad vreo sansa daca nu are niciun statut---in formularul de aplicatie pentru viza va trebui sa declare ce statut are : "de elev", "de student", "de angajat".

Ceea ce trebuie sa stie copilul pentru a-si spori sansa acordarii vizei este: *sa completeze cu sinceritate formularul de aplicatie
* sa nu minta la interviu
* sa aiba un dosar cu "dovezi",necesar la interviu, care sa contina rezervarea/rezervarile la hotel pe numele lui (eventual, o invitatie daca sunt invitati de un cetatean american), pasapoartele surorii si cumnatului cu viza turistica SUA, actele care dovedesc gradul de rudenie cu insotitorii lui, dovada statutului sau(elev, student etc.) si, dupa caz, a veniturilor sale, ale conturilor bancare proprii, ale proprietatilor personale. Pentru a-i acorda viza, ofiterul consular ii poate cere fel de "dovezi" in sprijinul sustinerii ca se va reintoarce in tara dupa expirarea perioadei de vizita in state!

p.s. In privinta vizei turistice, ori nu o va primi, ori va primi una cu valabilitate pentru 10 ani!---- la fel si sora si cumnatul lui.

| Danzell a răspuns:

Pentru viza turistica b2 nu ar trebui sa vie vreo problema. trebuie sa demonstreze ca nu are intentia sa ramana si sa desfasoare alta activitate decat cea de agrement.
raspunsul la intrebarile puse, determina daca acesta va ramane sau nu acolo.
ideea este ca trebuie sa raspunda sincer la intrebari( in limita evidenta ca daca le zici ca vrei sa ramai acolo si tu aplici pentru o viza turistica sigur nu o ia)