| AnA_2669 a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru voi! Te poti titulariza in invatamant daca esti suplinitor pe acelasi post de 6 ani? Cineva spune ca exista o lege aparuta in ziarul adevarul in mai 2005, stiti ceva?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu, nu exista o asemenea lege. Conform L. 128/1997 - Statutul personalului didactic - pentru titularizare trebuie sa indeplinesti conditiile de studii cerute de acest act normativ, sa existe un post liber scos la titularizare si sa castigi concursul organizat. Numai bine!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

In completarea raspunsului Brigaelei: si daca ai studiile necesare postului pe care vrei sa te titularizezi.
Sfat: nu te baza pe legi aparute in 2005. De obicei, legile de genul asta sunt date in asa fel incat sa beneficieze de ele ANUMITE persoane. Sunt legi in vigoare pe timp de un an, sau cateva luni, pana cand persoana vizata isi rezolva situatia si apoi sunt abrogate.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Doar daca postul este scos la titularizare si tu iei nota necesara la examen.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Legile nu apar in ziare, apar in Monitorul Oficial!
Ca se mai fac comentarii pe marginea lor te miri pe unde, asta e altceva.
Ciudat ca un om care pretinde ca poate sa-i invete ceva pe altii poate pune o asemenea idiotenie de intrebare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa te titularizezi trebuie sa participi la concursul desfasurat in luna iulie a fiecarui an. Altfel nu se poate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu doar "sa participe " la concurs ci sa ia nota suficient de mare incat sa poata prinde un post! Of, of...mama lor de concursuri si de examene si de limba romana care are cuvinte cu sensuri diferite...
Probabil ca a "participat" in toti anii astia dar cu nota 3 sau pe acolo, e imposibil sa te titullarizezi!