| teiube a întrebat:

Buna TPU am si eu o problema legata de o mostenire. Acum ceva timp mai precis un an de zile am aflat ca a murit matusa din partea tatalui (sora tatalui meu) si tatal meu a decetat acum 7 ani, si a ramas bunica care doreste succesiunea dupa sot.de impartit ar fi un apartament cu 3 camere cei doi copii ai bunci adica tatal meu si matusa mea (sora lui) au murit rai matusa nu a avut copii. Singura nepoata dupa fiu sunt eu si as dori sa stiu ce drepturi am eu in raport legal cu bunica mea care suntem singurii mostenitori legali.dau funa si as vrea sa imi raspunda un avocat daca se poate.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Asa cum ti-am spus, cota legala pentru un descendent, cand nu mai exista alti descendenti, este de 3/4 din masa succesorala.
Depinde daca masa succesorala este intreg apartamentul (daca bunicul a fost singurul proprietar) ori numai jumatate din acesta(daca ambii - bunicul si bunica - au fost proprietari).
In primul caz bunica va avea 1/4 (25%) din apartament si tu restul de 3/4 (75%).
In al doilea caz bunica va avea jumatate din apartament ca bun propriu si se va imparti cealalta jumatate, tot in cotele legale artate, respectiv bunica 1/4 din jumatate(aceasta face 12, 5% din intregul apartament) si tu restul de 3/4(37,5% din intregul apartament).
Nu te lua dupa ce au raspuns anteriorii, sunt aproape sigur ca nu sunt juristi si nu prea au habar. Eu sunt jurist si ma pricep la acestea. Pentru convingerea ta citeste noul Cod civil, republicat in 2012, art.963 si urmatoarel. Citez din art.972:
"ART.972.Cota succesoralã a soţului supravieţuitor
(1) Cota soţului supravieţuitor este de:
a) un sfert din moştenire, dacã vine în concurs cu descendenţii defunctului;"
Din aceasta rezulta foarte clar ca descendentii au cota de 3/4, indiferent de numarul lor. Tu fiind singura, asa cum ai spus, iti revine intreaga cota de 3/4.

27 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui un lucru esential, respectiv daca numai bunicul tau a fost proprietarul apartamentului ori acesta a fost bun comun al celor doi. In functie de aceasta se va stabili masa succesorala si apoi aceasta se va imparti in cotele legale, respectiv 1/4 va reveni bunicii ca sot supravietuitor si celelalte 3/4 iti vor reveni tie, prin reprezentare, ca descendent.
Nu trebuie sa ai bani ca sa platesti avocat, poti cere ajutor public judiciar in baza OUG nr.51/2008, deoarece nu obtii venituri si acesta va acoperi onorariul avocatului. Numai bine!

| teiube explică (pentru Ioandelasal):

Deci nu inteleg mie cat imi revine 1 sfert sau 3 sferturi ca uni zic 1 alti 3 nu mai inteleg ajutor

| teiube explică (pentru Ioandelasal):

Iti multumesc mult pentru raspuns as mai avea o problema mama nu are vocatie succesorala iar eu sunt eleva in clasa a 12 a am 18 ani si as vrea sa ii fac mamei procura sa ma reprezinte ea la tribunal pentru ca eu nu am bani de avocat cum se face?

| Ioandelasal a răspuns (pentru teiube):

Da, se poate sa-i dai mamei o procura judiciara pentru a te reprezenta. Du-te la un notar si iti va face procura, sa ai actul tau de identitate si al mamei si sa stii numarul dosarului.
Asa cum am spus in primul raspuns poti cere ajutor public judiciar in baza OUG nr.51/2008. Trebuie sa faci o cerere la judecatorie in acest sens si sa duci o declaratie pe proprie raspundere, autentificata la un notar public, prin care declari ca nu obtii nici un fel de venituri si nu ai beneficiat de ajutor public judiciar in ultimele 12 luni. Acest ajutor va acoperi onorariul avocatului. Declaratia o poti face odata cu procura judiciara.
Ramane valabil ceea ce am spus in primul raspuns privind cota ta de mostenire, aceasta o sa fie de 3/8 din tot apartamentul, avand in vedere ca numai jumatate din apartament face parte din masa succesorala.

| teiube explică (pentru Ioandelasal):

Daca se prezinta mama fara avocat cu procura de la mine o sa am castig de cauza sau nu

| teiube explică (pentru Ioandelasal):

Si inca ceva cam cat ar valora un apartament cu 3 camere si din sumx nu stiu exact cat valoreaza poti tu daca te pricepi sa aproximezi mie cat mi-ar revine concret

| Ioandelasal a răspuns (pentru teiube):

Nu are mare importanta daca ai avocat sau nu in acest caz, judecatorul trebuie sa tina cont de prevederile Codului civil privind mostenirea si sa atribuie cotele legale fiecarui mostenitor.

| Ioandelasal a răspuns (pentru teiube):

Pretul unui apartament difera foarte mult, in functie de localitate, de zona din cadrul localitatii, etajul la care este situat, vechimea lui, felul cum arata si nu in ultimul rand de raportul dintre cerere si oferta, asa ca nu-ti pot spune exact cat ar face. Te poti uita pe internet sa vezi cat se cere pentru un apartament din localitatea ta. Oricum, pretul real se va stabili printr-o expertiza tehnica, daca voi nu va intelegeti.
Este pacat ca s-a ajuns la proces, este o cheltuiala mare, inutila, timp pierdut, nervi si sentimente negative, chiar nu inteleg motivele bunicii tale, avand in vedere ca esti singura nepoata. Cu ce-ai suparat-o asa tare?

| teiube explică (pentru Ioandelasal):

Chiar nu stiu eu nici nu o cunosc o zi nu a avut grija de mine am vazut-o prima oara in mai anul asta cad a venit sa ma dea in judecata la 18 ani

| raluk27 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Cred ca ati gresit. Cand a murit bunicul, traiau si matusa si tatal. Deci vor fi trecuti in certificatul de mostenitor cu 3/4 impreuna, adica 3/8 fiecare. Nepoata nu primeste intreaga cota de 3/4, pentru ca era si matusa in viata. Plus ca acei 3/8 de la tata, intra in alta succesiune. Ulterior se dezbate a tatalui si cei 3/8 ajung la nepoata.Nu se poate sari de la bunic direct la nepoata, daca tatal a fost in viata.

| Ioandelasal a răspuns (pentru raluk27):

Nu a fost in intentia mea si nici in intrebare modul cum se face procedura succesorala, deoarece deja sunt la judecata.
Sigur ca notarul ar fi facut mosteniri succesive, prima data dupa bunic si apoi dupa tata si matusa. Problema aici este cine a murit prima data, tatal ori matusa, ascendentii privilegiati vin la mostenire impreuna cu colateralii privilegiati.
Sigur ca n-am tinut cont de cronologia deceselor celor doi si am spus ca utilizatoarea 22711 va mosteni cota de 3/8 din masa succesorala ramasa dupa bunicul sau, respectiv cota de mostenire a tatalui sau. Daca matusa a decedat inaintea tatalui atunci acesta ar fi avut dreptul, in afara de cota sa proprie, si la cota de 3/4 din partea matusii (3/4 din 3/8, respectiv 9/32 din masa succesorala ramasa dupa bunic). Daca tatal a murit inaintea matusii utilizatoarea, ca descendent, ramane strict cu cota acestuia din masa succesorala ramasa dupa bunic, respectiv 3/8 din masa succesorala.

| teiube explică (pentru raluk27):

Imi pare rau dar nu inteleg ce ati vrut sa spuneti m-am incurcat

| teiube explică (pentru Ioandelasal):

Bunicul a murit primul tata si si matusa asta e ordinea

| Ioandelasal a răspuns (pentru teiube):

In aceasta situatie tu vei mosteni strict partea tatalui, respectiv 3/8 din jumatate de apartament, asta face 3/16 din intreg apartamentul. Iti dau un exemplu ca sa intelegi: admitand ca apartamentul valoreaza 160.000 lei tu ai dreptul la 30.000 lei (160.000 : 16 = 10.000; 10.000 X 3 = 30.000). Sper ca acum ai inteles modul de calcul.

| teiube explică (pentru Ioandelasal):

Iti multumesc mult

| Ioandelasal a răspuns (pentru teiube):

Asa cum ti-am spus, cota legala pentru un descendent, cand nu mai exista alti descendenti, este de 3/4 din masa succesorala.
Depinde daca masa succesorala este intreg apartamentul (daca bunicul a fost singurul proprietar) ori numai jumatate din acesta(daca ambii - bunicul si bunica - au fost proprietari).
In primul caz bunica va avea 1/4 (25%) din apartament si tu restul de 3/4 (75%).
In al doilea caz bunica va avea jumatate din apartament ca bun propriu si se va imparti cealalta jumatate, tot in cotele legale artate, respectiv bunica 1/4 din jumatate(aceasta face 12, 5% din intregul apartament) si tu restul de 3/4(37,5% din intregul apartament).
Nu te lua dupa ce au raspuns anteriorii, sunt aproape sigur ca nu sunt juristi si nu prea au habar. Eu sunt jurist si ma pricep la acestea. Pentru convingerea ta citeste noul Cod civil, republicat in 2012, art.963 si urmatoarel. Citez din art.972:
"ART.972.Cota succesoralã a soţului supravieţuitor
(1) Cota soţului supravieţuitor este de:
a) un sfert din moştenire, dacã vine în concurs cu descendenţii defunctului;"
Din aceasta rezulta foarte clar ca descendentii au cota de 3/4, indiferent de numarul lor. Tu fiind singura, asa cum ai spus, iti revine intreaga cota de 3/4.

| raluk27 a răspuns:

Daca iti raspunde un notar, nu e mai bine? Cred ca e mai in masura decat un avocat (de regula succesiunile se dezbat la notar). 2 probleme:
1. bunicul tau( sotul bunicii), cand a decedat? Dupa tatal tau si sora lui, sau inainte? Adica ar fi dragut sa ne spui si ordinea exacta a deceselor.
2. apartamentul a fost dobandit in timpul casatoriei bunicilor tai? Sau e bunul propriu al unuia dintre ei? Uita-te in actele de proprietate (daca le ai)
Presupunand ca bunicul a murit inaintea tatalui tau si a matusii tale, iar apartamentul a fost dobandit in timpul casatoriei bunicilor, intai se dezbate succesiunea bunicului, unde tatal+ matusa au 3/4 (sunt copiii defunctului si traiau cand a murit bunicul) si bunica 1/4 (ca sot suprevietuitor). Apoi se dezbate succesiunea dupa tatal tau, la care vei veni tu si mama ta. Deci sunt 2 mosteniri diferite. Asta daca bunicul a murit primul.
Deci, pentru un raspuns cat mai corect, precizeaza ordinea exacta a deceselor (tata, matusa, bunic).

| teiube explică (pentru raluk27):

1 bunicul a murit inaintea tatalui meu si a matusi mele iar apartamentul a fost dobandit in timpul casatoriei bunicilor.
2 mama mea nu are vocatie succesorala deoarece s-a despartit de tata inainte sa mora
3 dreptul la mostenirea bunicului ar fi dupa parerea mea eu si bunica, matusa nu a fost casatorita si nu a avut copi si a decedat. bunica m-a dat in judecata pentru ca vrea ea toata casa e vorba de un apartament cu 3 camere ce e de facu si cat imi revine mine multumesc astept raspunsul dumneavoastra.

| raluk27 a răspuns (pentru teiube):

Pt ca apartamentul a fost dobandit in timpul casatoriei bunicilor, se va dezbate jumatatea de drept a bunicului, care se imparte astfel: 1/4 va primi bunica, ca sot supravietuitor, iar tatal si matusa, pentru ca abii traiau cand a murit bunicul, vor primi impreuna 3/4, adica 3/8 fiecare. Toate cotele astea se raporteaza la jumatatea bunicului. Bunica mai are jumatarea ei de drept, deci in final va avea o cota mai mare din apartament.
Acel 3/8 al tatalui tau, din mostenirea bunicului, iti va reveni tie, prin retransmitere, dar dupa cum am spus asta e o succesiune separata.
Cota matusii va reveni tot bunicii, in calitate de ascendent privilegiat.
Da, poti face o procura la notar pentru reprezentare la tribunal, cu datele mamei, ale avocatului si nr dosarului.
Ceea ce ti-am spus e foarte corect. Nu stiu de ce ai mai multa incredere in avocati. De regula ei sar pe oameni sa le ia banul si se cred in masura sa dea mai multe informatii decat alti juristi.
Si apropo: cotele nu se stabilesc in procente, ci in fractii. Nu intereseaza pe nimeni procentele.

| teiube explică (pentru raluk27):

Nu inteleg cum in fracti pe mine ma intereseaza daca vinde apartamentul ca asta vrea pe partea mea eu cat iau adica cu cat ma alg

Răspuns utilizator avertizat
| andrei733 a răspuns:

Nu stiu sa iti spun.Cred ca ar fi bine sa mergi la un notar