| dmarius96 a întrebat:

Buna ziua,
As dori sa stiu si eu ce drepturi am la un apartament?
Detaliile sunt asa:
1. Apartamentul a fost al bunicilor.
2. Bunicii au murit, bunicu in 2018 si bunica in 2020.
3. Bunicii au 2 copii, pe tata si pe matusa.
4. Tatal meu a murit cand aveam 6 luni, adica cu mult inaintea bunicilor.
5. Normal eu stiu ca fiind eu cu matusa singurii 2 mostenitori, avem dreptul egal de 50-50.
Cine va rog poate sa imi dea detalii?
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Imi pare rau sa te contrazic dar nepotul isi mosteneste tatal care are 50% din mostenirea de la parinti. Iti spun sigur ca acum am un caz cu un verisor.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus vei mosteni jumatate din apartament iar cealalta jumatate va fi mostenita de matusa ta, tu avand calitatea de reprezentant al tatalui tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salutare,
Daca bunicii nu ti-au lasat tie prin testament ceva sau prin mosenire, tu nu ai avea niciun drept.
Legal se impart bunurile la copiii persoanelor decedate, in cazul tau matusa ta este mostenitoarea de drept.
Daca esti relatii bune cu matusa ta vezi tu ce faci, negociati.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

Interesant, bine de stiut.

| dmarius96 explică (pentru Salontanul):

Ma scuzați ca intreb dar sunteti avocat sau notar?

| Salontanul a răspuns (pentru dmarius96):

Nici una, nici alta. Doar ca in meseria in care am lucrat am fost invatat sa cunostem legile si mai ales cele importante, Codul Civil, Codul Penal, Constitutia, etc.

| dmarius96 explică (pentru Salontanul):

Si daca are testament?

| Salontanul a răspuns (pentru dmarius96):

Testamentul poate fi atacat in instanta si se castiga, in cele mai multe cazuri. Exista un contract de intretinere (valabil numai intre batrani si o persoana mai tanara dar majora) care poate fi atacat in instanta dar cu sanse slabe de castig din partea celui care ataca. Pentru asta trebuie si un act ca persoana donatoare este in toate facultatile mentale. Un notar iti poate explica mai bine.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi pare rau sa te contrazic dar nepotul isi mosteneste tatal care are 50% din mostenirea de la parinti. Iti spun sigur ca acum am un caz cu un verisor.