| DanyXhell a întrebat:

Am trimis un telefon prin posta romana la cineva, dupa 2 zile mi-a spus ca are un defect si ca nu merge un buton, mi-a spus ca imi trimite inapoi telefonul si sa fac sa ii trimit banii inapoi. El a platit coletul si l-a luat, totul a fost ok pana dupa doua zile cand mi-a spus ca nu e multumit si ca nu ii merge nu stiu ce buton. Intrebarea mea este, am vreo obligatie sa-i trimit banii inapoi? El ce poate face din moment ce a platit si a ridicat coletul?

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu ai nicio obligație, în afara celei morale, să-i dai banii înapoi.
Chiar și așa, spune-i că vei plăti NUMAI dacă telefonul va ajunge la tine retur, prin colet cu verificarea conținutului. Dacă vezi că
- nu are același IMEI (l-a schimbat);
- are urme de lovituri etc.
chiar nu trebuie să plătești. Refuzi pachetul și la revedere. Dacă va continua cu amenințările, mergi la poliție - amenințarea e faptă penală.

| Scorpiel a răspuns:

Acum se naste intrebarea : telefonul era ok cand l-ai trimis sau era teapa? Daca chiar nu vrei sa inapoiezi banii e de ajuns sa nu ridici coletul cand iti ajunge prin posta si atunci o sa mearga retur (as face asta doar daca telefonul era ok la momentul vanzarii)

| DanyXhell explică (pentru Scorpiel):

Telefonul era in stare perfecta de functionare, nu am idee de ce el a spus ca nu merge nu stiu ce buton, i-am spus ca mie mi-a mers si nu am avut probleme dar el continua cu ideea lui, ca nu merge, ca el trimite telefonul inapoi si sa fac sa ii trimit banii inapoi ca sa nu ajungem pe alte cai. nu stiu cum ar trebui sa procedez. avand in vedere ca eu i-am trimis telefonul in stare perfecta de functionare si el spune ca nu merge.

| emignon a răspuns:

Buna seara. Sper ca n-ati semnat vreun contract,si ca nu i-ati oferit vreo garantie. In acest caz,nu aveti vreo obligatie. Insa ar fi trebuit bagat de seama sa nu fi fost vreun mafiot,care sa fi profitat de oferta dumneavoastra. In orice caz,o declaratie la politie va mai salveaza, in care sa spuneti tot despre caracteristicele acelui telefon, marca si modelul lui, precum si numele si adresa persoanei respective. Astfel veti avea sansa de a primi telefonul inapoi, si nu a trimite banii inapoi. Se pare ca un naiv vrea sa ramana si cu telefonul, si cu banii; si nu stie cum.

| DanyXhell explică (pentru emignon):

Nu am semnat nici un contract, si nici nu i-am oferit vreo garantie, dar problema este ca el spune ca ceea ce i-am trimis e defect, cand produsul era de fapt perfect functional