| Robert1999999 a întrebat:

Buna TPU

Daca termin Dreptul în Romania, am experienta in acest domeniu( 5 ani ), si vreau sa ma stabilesc in UK.
As putea sa intru direct la barou, ma refer sa dau examenul de intrare, sau ar trebui sa fac din nou o Facultate de Drept.

Va Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca poti intra direct in barou, daca nu cunosti destul de bine legislatia engleza, care este diferita de cea romana. Aceasta se bazeaza pe common-law, pe cand cea romana pe dreptul roman.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Fiind o tara diferita trebuie sa o iei de la 0 la ei

| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Nu se poate asa ceva!
O facultatea de Drept facuta in Romania este egala cu zero in UK sau orice alta tara din lume, chiar daca ai experinta!
Trebuie sa studiezi lesislatia Marii britanii si dreptul legal acolo, in UK, sa-ti dai examenele in UK si apoi sa fii certificat sa profesezi in UK.
Se pare ca Dreptul este una din putinele Facultati pe care nu le poti practica altundeva, decat in tara unde ai facut facultatea si certificarea respectiva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posibil sa dai o echivalare, chiar daca ai experienta, legile din ro, nu sunt identice cu cele din uk.

| Miss25JK a răspuns:

Legile difera

| Sociopatul a răspuns:

Sunt 100% ca o sa trebuiasca sa dai iar la drept, asta pentru ca nu sunt recunoscute studiile

| doctorandus a răspuns (pentru Sociopatul):

Studiile sunt recunoscute, poate primi prin echivalare un LLB sau LLM. Insa ramane diploma in drept romanesc, nu in drept britanic. Pentru a fi admis in barou sunt conditii de ce fel de cursuri trebuie sa fi absolvit + examen.