| micmecanic a întrebat:

Imediat termin liceul, ce sa fac?
e o intrebare grea pentru mine, vreau un sfat.
Sa intru direct la Subofiteri Jandarmi, sau sa incerc o facultate de Drept, Stiinte juridice, si sa incerc cariera de avocat? daca nu iau examenul de barou? as putea sa incerc dupa la jandarmi pe un post mai mare direct cu ajutorul facultatii de drept? Doresc un mic sfat, multumesc.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Cand alegi o cariera de jandarm,politist,pompier avand drept motivatie un venit consistent,sigur si stabil,va trebui sa accepti constrangerile si restrictiile aferente carierei militare. Nu poti cârti, ci doar sa executi! Asa-i si cu concediul de odihna ---nu-l poti lua cand vrei tu, ci doar cand esti programat! Programul de munca depinde de structura institutiei, de gradul pe care-l ai, de functia pe care o ocupi, de pregatirea pe care o ai.

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Ai impresia ca jandarmeria n-ar avea de unde sa recruteze licentiati in stiinte juridice din moment ce Academia de politie(facultatea de stiinte juridice si administrative) "produce" anual peste 100 licentiati si specializati cu mastere in drept penal, drept administrativ?!

| micmecanic explică (pentru alessia5158):

Apropo, persoanele din cafrum Jandarmeriei, sau Politiei, benificiaza de vacanta in timpul verii? Cum ar fi un program de munca anual?

| alessia5158 a răspuns (pentru micmecanic):

Cand alegi o cariera de jandarm,politist,pompier avand drept motivatie un venit consistent,sigur si stabil,va trebui sa accepti constrangerile si restrictiile aferente carierei militare. Nu poti cârti, ci doar sa executi! Asa-i si cu concediul de odihna ---nu-l poti lua cand vrei tu, ci doar cand esti programat! Programul de munca depinde de structura institutiei, de gradul pe care-l ai, de functia pe care o ocupi, de pregatirea pe care o ai.

| Danielachan a răspuns:

Facultatea de Drept este grea. Jandarmeria nu este o meserie ușoară, de aceea poți încerca să intrii în contact cu cadrele înrolate să primești un feed-back real.