| Dragomir_Floryn_1996 a întrebat:

Buna,TPU!
Este adevarat ce-am auzit, ca daca i-au o amenda in circulatie si nu o platesc in terben de 30 de zile, imi ia permisu? :/

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent nu este adevarat, este doar o propunere care nu a fost inca adoptata, asa ca nu este lege.

| Iustip a răspuns (pentru Ioandelasal):

Tatal meu a primit o amenda si nu a platit-o in 30 de zile, asa ca politia i-a luat permisul si a trebuit sa dea examenul din nou.Asa ca, din moment ce se aplica in viata reala, este o lege.winking

| Ioandelasal a răspuns (pentru Iustip):

Nu cred. Precis ca i-a fost suspendat dreptul de a conduce si pentru asta a trebuit sa predea permisul si, in acest caz, nu se restituie fara plata amenzii.

| Iustip a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu e adevarat.I-au luat permisul pentru faptul ca nu a platit in 30 de zile, iar dupa, cand a platit amenda i s-a zis sa-si faca alt permis(adica sa dea din nou examenul).

| Ioandelasal a răspuns (pentru Iustip):

Daca i-a fost anulat permisul nu a fost pentru o contraventie ci pentru o infractiune.

| Iustip a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu prea cred...Pe procesul verbal motivul pentru care i s-a luat permisul era asta:,, neplatirea corespunzatoare a amenzii in termen de 30 de zile".

| Ioandelasal a răspuns (pentru Iustip):

Si asta in Romania? In baza carei legi?

| Anonim2322343a a răspuns:

Da, asa s-ar zice dupa noua lege

| Iustip a răspuns:

Da, e adevarat.Ai face bine sa platesti in 30 de zile, daca nu vrei sa-ti pierzi permisul si sa trebuiasca sa dai din nou examenul.