| Csicsa0324 a întrebat:

Intrebarea mea este: se poate faca cazier judiciar pe un strain?
Multumesc de raspuns.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poate, daca parintii minorului il indica pe acesta ca insotitor major in declaratia notariala si cetateanul strain nu a fost condamnat pentru vreuna dintre infractiunile prevazute de L.248/2005, citez:
"(2)Organele poliţiei de frontieră vor întrerupe, de asemenea, călătoria minorului, chiar dacă sunt îndeplinite condiţiile prevăzute la art. 30, în următoarele situaţii:
a)însoţitorul este cetăţean străin şi nu face dovada faptului că are dreptul să se reîntoarcă în România, deşi în declaraţia părinţilor sau, după caz, a reprezentantului legal se menţionează că minorul se va reîntoarce împreună cu acelaşi însoţitor;
b) însoţitorul a săvârşit anterior una dintre infracţiunile următoare:
1. omor;
2. infracţiuni contra libertăţii şi integrităţii sexuale;
3. infracţiuni privitoare la traficul şi exploatarea persoanelor vulnerabile;
4. lipsire de libertate în mod ilegal;
5. infracţiuni privind traficul de droguri sau precursori;
6. trafic de ţesuturi sau organe umane;
7. infracţiuni de terorism;"
Strainul trebuie sa aiba certificat de cazier judiciar sau un act echivalent din tara al carui cetatean este.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fii mai clara: ce intelegi tu prin "se poate faca cazier judiciar pe un strain"?

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Incearca sa te exprimi clar, logic, in limba romana, ca sa intelegem ce anume vrei sa stii.

| Csicsa0324 explică:

Ma scuzati, daca nu m-am exprimat corect. Deci vreau sa stiu daca poate iesi din tara un minor cu un adult cine nu este cetatean roman.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Csicsa0324):

Da, poate, daca parintii minorului il indica pe acesta ca insotitor major in declaratia notariala si cetateanul strain nu a fost condamnat pentru vreuna dintre infractiunile prevazute de L.248/2005, citez:
"(2)Organele poliţiei de frontieră vor întrerupe, de asemenea, călătoria minorului, chiar dacă sunt îndeplinite condiţiile prevăzute la art. 30, în următoarele situaţii:
a)însoţitorul este cetăţean străin şi nu face dovada faptului că are dreptul să se reîntoarcă în România, deşi în declaraţia părinţilor sau, după caz, a reprezentantului legal se menţionează că minorul se va reîntoarce împreună cu acelaşi însoţitor;
b) însoţitorul a săvârşit anterior una dintre infracţiunile următoare:
1. omor;
2. infracţiuni contra libertăţii şi integrităţii sexuale;
3. infracţiuni privitoare la traficul şi exploatarea persoanelor vulnerabile;
4. lipsire de libertate în mod ilegal;
5. infracţiuni privind traficul de droguri sau precursori;
6. trafic de ţesuturi sau organe umane;
7. infracţiuni de terorism;"
Strainul trebuie sa aiba certificat de cazier judiciar sau un act echivalent din tara al carui cetatean este.