| AcUaMaNn a întrebat:

Buna TPU m-am hotarat sa imi achizitionez un pistol arbaleta (cobra 80 lbs).
-Pot vana iepuri, fazani etc (vanat mic)?
-Am nevoie de acte in privinta vanatorii cu aceasta arma?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru detinerea legala a unei arbalete trebuie sa ai 18 ani si sa notifici organele de politie.
Pentru vanatoare ai nevoie de autorizatie.

| DevidALex a răspuns:

Salut,Se spune ca vanatoarea cu arcul sau cu arbaleta este considerata braconaj in Romania, insa detinerea unei astfel de arme nu este interzisa. Arcul si arbaleta sunt considerate arme neletal si obtinerea lor este mai usoara decat obtinerea legala a unei arme de foc spre exemplu. ( In ideea ca trebuie treci teste psihologice etc ) In plus, nici drumul actelor nu este chiar atat de complicat ca la arme de foc, insa cica da, iti trebuie ceva acte.