| anonim_4396 a întrebat:

Mi-a expirat buletinul, eu nu am casa mea.
Daca iei o casa de la o agentie imobiliara cu contract legal,tu iti poti face buletinul, sau nu? Sau trebuie buie sa vrea propietarul.
Nu am familie, nu am prieteni la care sa apelez.
Ma puteti ajuta cu o lege sau sa ma indrumati cum sa fac.
Multumesc.
Un salut.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si pe actuala CI (buletin nu se mai face din 1995) ce adresa de domiciliu ai avut trecuta?
Oricum, daca cumperi o locuinta, vei dovedi adresa de domiciliu cu contractul de vanzare-cumparare.
La cumparare trebuie sa ai cartea de identitate valabila, spui ca actuala este expirata, asa ca poti vorbi cu vanzatorul sa te ia in spatiu, in acea locuinta, pentru a putea sa-ti preschimbi CI.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă cumperi o locuinţă, atunci, în baza Contractului de vânzare-cumpărare vei putea să preschimbi C.I. pe adresa respectivă.

Dacă doar vrei să închiriezi o locuinţă, atunci NU poţi trece ca domiciliu stabil adresa respectivă!
Poţi face doar o Viză de Reşedinţă/Flotant pe adresa respectivă - cu acordul proprietarului - viză care e valabilă doar 1 an sad

De asemenea, în ambele cazuri TREBUIE să ai C.I. în termenul de valabilitate!
Iar din moment ce Cartea ta de identitate este expirată, va trebui ca, mai întâi, s-o preschimbi!
Preschimbarea C.I. se face la S.P.C.L.E.P. de care aparţine localitatea în care ai domiciliul stabil!
Abia după aceea poţi cumpăra sau închiria legal o locuinţă şi, eventual, poţi schimba adresa de domiciliu stabil sau flotant...

Toate cele bune!

| untu a răspuns:

Intai sa-ti faci buletinul la timp de la politie si apoi sa-ti faci si actele pentru casa de le o agentie imobiliara!

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Baga buletinul la facut.