| Dorten a întrebat:

Buna TPU, nu de mult mi-am dat demisia la locul de munca. In contractul individual am 20 zile lucratoare preaviz. In aceste zile cate ore trebuie sa lucrez. fiidnca am citit undeva ca minim ii 4 ore, dar nu mi se pare normal. Si in cazul in care seful/sefii se comporta cu mine ca cu un ultim om, pot de exemplu sa merg acasa sau neaparat trebuie sa stau 20 zile la locul de munca?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa lucrezi normal, respectiv 8 ore pe zi.
Daca nu respecti termenul de preaviz iti poate fi desfacut contractul individual de munca pe motiv disciplinar, respectiv pentru absente nemotivate.

Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa lucrezi 20 zile, conform contractului de munca si al fisei de post.

| StoicAnalysis a răspuns:

Poti sa nu te duci deloc. Nu patesti nimic grav daca nu faci preavizul. Atata timp cat ai plecat de la locul de munca si nu ai stricat nimic pe acolo, sau atata timp cat prin absenta ta, nu s-au produs pagube materiale. Scrie clar si in codul muncii actualizat in 2023, ca munca fortata este strict interzisa.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Dar, daca tu cu seful respectiv nu v-ati inteles deloc si aveti un conflict, e mai bine sa te duci la munca pentru preaviz, ca sa nu aiba motiv pentru dosar disciplinar.

| Dorten explică (pentru StoicAnalysis):

Azi dimineață am intrat la locul de muncă, șefii nici măcar nu m-au salutat. Nu comunica cu mine, nu cred ca vom discuta. Așa că respect durata preavizului.

| Ayantika a răspuns:

Exista varianta de demisie la zi ( cu acordul ambelor parti) in cazul in care nu ti s-a acceptat demisia la zi trebuie sa respecti termenul de preaviz specific contractului individual de munca.
Discuta cu sefii poate sunt intelegatori si te vor lasa sa pleci chiar daca nu ai respectat preavizul.
In cazul in care pleci de la munca sau nu te prezinti, ei te vor trece in pontaj ca si absent nemotivat, dupa care iti vor desface contractul pe motiv disciplinar. Acest lucru te poate incurca daca urmatorii angajatori verifica situatia angajatilor inainte de a-i angaja.