| alina1234555 a întrebat:

Buna TPU.

Vreau sa imi dau demisia de la locul de munca, deoarece am o oferta mai buna si urmeaza sa fiu angajata in 10 zile.
Nu cred ca angajatorul meu actual va dori sa inchidem contractul cu acordul partilor si de aceea trebuie sa ma gandesc la alternative. Nu pot sta mai mult de 10 zile in preaviz.
Din ce am citit in legislatie, pot demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi respecta obligatiile din contractul individual de munca sau cel colectiv.
Intrebarea mea catre voi este :
Faptul ca depasesc 40 de ore lucrate pe saptamana(conform contract), ca nu imi sunt platite toate zilele libere legale( cf contract) sunt plauzibile ca eu sa nu mai stau in preaviz?
Mentionez ca una din obligatiile angajatorului in contract este : " sa acorde salariatului toate drepturile ce decurg din contractul individual, colectiv de munca aplicabil si din lege".

12 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Din cate stiu, nu ar fi o problema sa pleci fara preaviz, tot ce ar putea sa faca e sa te dea in judecata, ca nu ai respectat contractul, dar nu o va face, odata ce a incalcat contractul.
Problema e in schimb la acte, la cartea de munca. Timpul petrecut la el, el ti-l trece in cartea de munca, si s-ar putea sa iti faca surprize in acest sens.
Eu as face altceva. As mege cele 10 zile in preaviz, si apoi as merge la noul loc de munca. Pentru 4 zile nu cred ca ar fi o problema, mai ales ca in 10 zile are timp sa isi gaseasca pe altcineva, si asa inchei frumos lucrurile. Ce ar putea sa it faca pentru patru zile ca lipsesti de la servici? Si poti spune ca acele patru zile sunt acoperite de orele lucrate peste programul din contract. Nu ii convine? Asta e, dar nu va fi asa de grav pentru patru zile.
Succes la rezolvarea problemei. Si poate ne spui si noua cum ai rezolvat, eu sunt curios sa aflu.

| alina1234555 explică (pentru cristi202):

Mulțumesc pentru răspuns. Probabil ca imi va propune sa imi iau concediu de odihna in preaviz sau ma va obliga sa stau in preaviz. Nu stiu cum va reactiona, revin cu rezolvarea?

| cristi202 a răspuns (pentru alina1234555):

Cu placere!
Ar fi ideal sa iti propuna sa iti iei concediul in preaviz, dar e mai greu de crezut ca o va face, mai ales daca are nevoie de tine acolo pana gaseste pe altcineva. Daca ai dreptul la zile de concediu, ai putea tu sa ii propui.
Desigur, astept sa revii cu rezolvarea, m-ar interesa sa stiu cum ai reusit sa treci prin asta.

| alina1234555 explică (pentru cristi202):

Am vorbit azi cu seful meu.
Spre surprinderea mea a spus ca nu poate sa ma lege de locul asta de munca, dar vrea stau cat are nevoie de mine insemnand de azi pana pe 25 februarie. Urmand ca pe 24 sa fac o cerere de incheiere contract cu acordul partilor. Imi va plati concediul, e suparat pentru nedreptatea pe care i-am facut o dar se pare ca nu suficient cat sa imi faca rau in vreun fel. Deci finalul trebuie sa fie fericit de ambele parti. In mod sigur daca angajatorul celalalt nu ma astepta pana pe 25, as fi pus demisia fara preaviz la care nu ar fi reactionat cum trebuie. Sper sa fie ultima experienta de genul si locul asta de munca sa fie mai bun decat ce am avut pana acum.

| cristi202 a răspuns (pentru alina1234555):

Frumos! Ma bucur ca se va termina cu bine. Si bravo lui! Chiar daca nu ii convine, si e normal sa fie asa, se pare ca stie totusi sa fie om si sa te lase sa mergi la noul job, nu sa iti puna bete in roate.
Succes si spor la treaba la noul job!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca afla ala unde de duci, iti poate baga bete in roate si sa pierzi ambele job-uri.
Sa ii zica ca la el nu ai stat in preaviz si ca probabil vei face la fel si cu noul angajator.
Si in plus pune-te in locu lui.
Daca tu erai angajator si iti pleca om de la munca, fara preaviz.
Pana gasesti altul, tu pierzi bani practic. De-asta exista si clauza asta in contract, ca angajatorul sa aiba timp sa caute pe altcineva. Si ai grija ca legislatia actuala din Romania, favorizeaza angajatorul, n-o sa poti tu sa demonstrezi ca el nu s-a tinut de contract.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca eu as fi angajator, nu m-ar deranja situatia de fata. 10 zile as avea timp sa caut pe altcineva, in conditiile in care in situatia de la noi, nu iti trebuie mai mult de 2-3 zile pentru a gasi pe cineva. Poti face in acest sens un experiment, pe OLX la anunturile de la angajari, daca suni dupa doua zile, sansele sunt reale de a fi deja expirat anuntul, de a fi postul ocupat. Si e doar un site de anunturi, nu e unul dedicat joburilor. Deci chestia cu preavizul ar putea fi foarte bine doar un moft.

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristi202):

Mie nu mi se pare.
Nu poti sa mergi pe premiza ca pui job pe net si gata intr-o zi ai gasit. Ca poate iti vin 30 de dobitoci si nu gasesti pe cineva competent la timp.
Mai ales in joburi gen, macaragiu, sofer de autobuz, etc.
Mie mi se pare ok asta cu preavizul din ambele parti.
Ca angajator ai timp sa gasesti persoana potrivita, si ca angajat, ai timp sa iti cauti de lucru pentru ca in preaviz muncesti doar jumatate de norma. deci angajatul are un bonus aici. Ca iti da si timp sa-ti cauti. Poate ai rate, sau mai stiu eu. si nu gasesti job imediat dupa.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si totusi, practica o dovedeste, ti-am zis de OLX. A doua zi daca suni pentru un job, cel mai adesea e prea tirziu, e deja ocupat.
Poate iti vin 30 de dobitoci, dar al 31-lea e posibil sa fie meseriasul de care ai nevoie. Si daca te grabesti, poti lua interviu la 30 de oameni intr-o singura zi, ca sa poti alege a doua zi unul dintre ei.
Cit despre preaviz, iti dau dreptate, de aia a fost facut, sa dea timp angajatorului sa isi gaseasca alt om, nu sa fie lasat cu ochii in soare.

| alina1234555 explică (pentru cristi202):

Eu lucrez ca receptioner intr-un hotel care e deschis si pe perioada iernii desi nu avem clienti. Supararea lui e una singura, faptul ca incepe sezonul si in loc sa si consolideze echipa, ii pleaca oamenii. Dar peste toate astea faptul ca am fost un angajat responsabil si am lucrat cativa ani pentru firma asta l au ajutat sa treaca peste faptul ca va trebui sa o ia de la capat. Nu ii va fi usor sa gaseasca alt om dar a recunoscut si el ca mai bine plec acum decat sa cedez in mijlocul sezonului. E greu sa gasesti oameni capabili care sa reziste in conditii de stres si munca de 24 de ore. Ceilalti la care plec au dat dovada de faptul ca ma vor indiferent de ca mai au cateva zile de asteptat. Multumesc pentru ajutor si incurajari. Ps : o colega a plecat fara sa stea in preaviz cu toate astea ii va da toti banii si nu se vor tigani pentru nimic, pentru ca si sefii nostri(cativa dintre ei)sunt oameni si inteleg.

| cristi202 a răspuns (pentru alina1234555):

Daca sefului tau ii pleaca oamenii, ar trebui sa se intrebe de ce ii pleaca. Inseamna ca are probleme cu firma lui.
Om va gasi, poate mai greu, dar va gasi el unul capabil.
Ceea ce e bine, e ca seful tau stie sa fie om inainte de toate, si cu tine, si cu toti ceilalti.

| Csander a răspuns:

Desigur, din moment ce nu-ti respecta contractul, poti renunta oricand pe motivul asta, fara a sta in preaviz.
La noi oricum toti fac friguri pentru ca angajatii lasa mereu de la ei, indiferent ca au dreptate sau nu.