| Alexandru34383 a întrebat:

Buna TPU, recent(adica ieri) am fost intr-un oras mai mic si am vazut ca erau scutere electrice pentru închiriere, mentionez ca am 15 ani, am mers acolo sa vorbesc cu doamna de era langa ele si am intrebat-o in legatura cu costurile si timpul, ea mi-a răspuns, si i-am zis ca eu inca sunt minor si ca nu detin permis nici nu as avea cum si ca vreau sa ma plimb prin oras pe partea de carosabil, ea mi-a zis ca totul e ok, l-a sunat pe patron, a venit acolo, mi-a zis sa aleg ce scuter vreau, am ales si am mentionat din nou ca am doar 15 ani, nepesator fiind nici macar nu a raspuns, era si maica-mea cu mine acolo, m-am pus pe scuter, dupa ea si am plecat la drum, pot sa zic chiar daca nimeni nu o sa ma creada, ca am mers regulamentar, civilizat si cu o viteza decenta (scuterul era limitat la 25/kmh, eu nu stiam asta atunci) deci intrebarea mea e:
Pot sa patesc ceva? E legal? Raspunde cineva penal? Ce o sa patesc daca ma opreste politia?

Răspuns Câştigător
| Brizbriz a răspuns:

Dap, vin mascatii dupa tine, cu o falca in cer si una in pamant, urlete, zbierate, samd
o sa apari la tembelizor si or sa se uite toti la ala care... aaaaaa
=))
cam ORICE sub 25km/h e legal in tara asta pe drumurile publice, fara permis, chiar si masini
https://www.google.com/search?q=masini+fara+permis
https://www.autovit.ro/......categoria/

| Alexandru34383 explică (pentru Brizbriz):

Mi-a placut mult raspunsul, mersilaughing

| Brizbriz a răspuns (pentru Alexandru34383):

Cu placere

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru asemenea scutere, limitate la viteza sub 25 km/ora, nu este nevoie de permis de conducere. Era nevoie de permis de conducere, cel putin de categoria AM, daca scuterul avea viteza de peste 25 km/ora.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Da, ca laplimbare cu orice vehicol. 2. Da. 3. Dacăcomiți accident. 4. Nimic.