| sofiaaaa001 a întrebat:

Buna TPU.
Stie careva (cu cunostinte in acest domeniu), daca in cazul in care stau un an scolar acasa in strainatate, ma pot reintoarce in Romania din toamna anului urmator si sa fac acolo acest an pe care l-am "pierdut" aici in strainatate? Din mai multe motive nu voi putea sa fac clasa a 11a aici in Spania unde stau, dar as vrea ca acest an sa ajung cu materia la zi la mare parte din subiectele din tara, iar la anul in toamna, cand voi avea 18 ani, sa ma intorc in Romania si sa fac acolo clasa a 11a. Stie cineva daca se poate face asa ceva?
Multumesc anticipat.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, la reintoarcerea in Romania vei intra in clasa urmatoare celei promovate inainte de plecare, de ex. daca ai promovat cl. a X-a vei intra in cl. a XI-a.

| sofiaaaa001 explică (pentru Ioandelasal):

Da, aici am absolvit clasa a 10a, iar acum in toamna asta ar trebui sa intru in clasa a 11a practic. dar stiti cumva daca la reintoarcerea in Romania imi pot continua studiile la zi, si nu la seral?

| Ioandelasal a răspuns (pentru sofiaaaa001):

Da, poti continua studiile la zi, banuiesc ca nu ai mai avut intreruperi si nu depasesti cu mai mult de 3 ani varsta clasei a XI-a (17 ani).

| sofiaaaa001 explică (pentru Ioandelasal):

Nu, nu am mai avut niciodata intreruperi sau nimic de genul asta. Si momentan am 17 ani dar in aprilie anul viitor voi implini 18 si deci voi fi majora cand ma voi intoarce in Romania, sper ca nu va fi vreo problema sau ceva.
De asemenea, daca nu va deranj, mi-ati putea spune va rog daca informatiile din acest articol https://www.hotnews.ro/......natate.htm cu privire la echivalarea studiilor pentru elevii ce revin la scoala in tara mai sunt valabile sau nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru sofiaaaa001):

Posibil sa fie, dar se refera doar daca faci studii in strainatate si la echivalarea acestora.
Informatiile oficiale sunt cele de aici:
https://cnred.edu.ro/......asele-1-12