| adinne5 a întrebat:

Vreau sa imi ajut un prieten sa isi gaseasca sora. El a stat in Satul Ionaseni comuna Tusesti Botosani happy iar ea a fost data spre adoptie. Prietenul meu isi aminteste doar numele ei. Imi puteti da sugestii cum sa o gasesc? Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Informatii despre o persoana adoptata pot fi obtinute numai de la Oficiul Roman pentru Adoptii si acesta le da numai cu consimtamantul celui adoptat (daca este major) sau al familiei adoptatoare. In acest sens sunt prevederile legii adoptiei, nr.273/2004, rep. in 2012, citez:
"ART.67.(1) Persoanele adoptate au dreptul să solicite şi să obţină informaţii care atestă adopţia, precum şi informaţii cu caracter general vizând traseul instituţional şi istoricul personal care nu dezvăluie identitatea părinţilor fireşti. Dezvăluirea adopţiei poate fi făcută numai în cazul persoanelor care au dobândit capacitate deplină de exerciţiu.
  (2) Părinţii fireşti sau rudele biologice ale persoanelor adoptate pot obţine informaţii cu caracter general vizând persoana adoptată numai dacă există acordul expres al acesteia sau, după caz, al persoanei sau familiei adoptatoare.
  (3) Furnizarea informaţiilor prevăzute la alin. (1) se realizează de către Oficiu."

3 răspunsuri:
| Otto2014 a răspuns:

La politie

| AnimeMangaRomania a răspuns:

Du-te la politie, poate ei te pot ajuta, dar singura nu prea ai sanse, ar trebui sa fii ajutata. Sper sa-i gasesti sora prietenului tau.

| alessia5158 a răspuns (pentru AnimeMangaRomania):

Aiurea! --- politia te ajuta numai in cazul persoanelor disparute, nu si in cazul adoptiilor.