| danciudan26 a întrebat:

am avut o intrerupere in cartea de munca anul trecut in luna aprilie din data de 11 pana la 01 mai. am schimbat locul de munca mai exact! copilul meu se va naste aprozimativ in perioda 07-10 aprilie data la care eram inca angajat la vechea firma. intrebarea este daca in conditiile prezentate mai sus pot beneficia de concediul de paternitate?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Din cate stiu se considera continuitate daca nu au trecut
30 de zile. Pentru siguranta poti sa iti iei zilele libere pentru nasterea unui copil (15 zile lucratoare daca urmezi un curs de crestere a copilului) precum si zilele ramase din concediul de odihna, urmand sa intri numai dupa data de 1 mai in concediul de ingrijire copil, moment in care vei avea deja stagiul de cotizare complet.

2 răspunsuri:
| mara_9541 a răspuns:

Timp de 1 an inainte de a se naste copilul nu trebuie sa ai deloc intrerupere, altfel nu vei putea beneficia de indemnizatie. ceea ce conteaza e plata la stat a impozitului din salariu. daca s-a intamplat luna aceea atunci e ok.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai obtinut venit in luna respectiva, indiferent cit, este in regula. Dar oricum, daca se naste in aprilie, ultima luna care se socoteste este aprilie, adica luna in care se naste copilul. Pt tine lunile care se vor socoti sint mai 2008-apr 2009, deci chiar nu sint probleme.