| anonim_4396 a întrebat:

Am incheiat astazi un contract de amanet si am nevoie de cateva lamuriri. Va prezint mai jos contractul scris ( fara a mai scrie partile )

ART 1 - OBIECTUL CONTRACTULUI :
1.1 Obiectul prezentului contract il constituie predarea de catre DEBITOR a bunului proprietatea sa, mentionat si descris in anexa, ce face parte integrata din prezentul contract, in amanet CREDITORULUI, spre garantia restituirii sumei de 400 lei primita de acesta de la CREDITOR;

ART 2 - EVALUAREA BUNULUI :
2.1 Partile convin ca evaluarea bunurilor prevazute la art.1 sa se faca de comun acord, conform evaluarii stabilite si efectuate de parti, valoarea stabilita fiind considerata VALOAREA DE INLOCUIRE A BUNURILOR.

ART 3 - TERMENUL DE RAMBURSARE SI COMISIONUL DATORAT :
3.1 Debitorul se obliga in termen de 1 zile ( pana la data de 11.09. 2017 ), comform orar afisat in incinta punctului de lucru, sa restituie CREDITORULUI suma primita, la care se adauga comisionul de 0.80%, suma totala de restituit fiind de 432.00 lei.
3.2 DEBITORUL poate prelungi termenul de restituire al sumei primite conform pct. 3.1, insa doar dupa achitarea prealabila a comisionului de 32.00 lei, TVA 0, adica 0.00 lei, datorat pentru perioada anterioara in care s-a lasat bunul in amanet.
3.3 In situatia in care, la expirarea termenului contractual, DEBITORUL nu achita integral obligatiile prevazute la art 3. , acesta este de acord ca, in calitatea sa de PROPRIETAR al obiectului, sa permita CREDITORULUI, sa ia orice masura pe care o apreciaza de cuviinta si care, in functie de calitatea si starea fizica a obiectelor amanetate, sa duca la valorificarea obiectelor si, respectiv, la recuperarea debitelor Debitorului fata de firma cum ar fi : cedarea in plata catre firma, de catre Debitor, a obiectelor amanetate sau vanzarea obiectelor catre CREDITOR.
Pana in momentul valorificarii obiectelor amanetate pe caile mentionate mai sus, firma este in drept sa pretinda de la Debitor procentul de comision prevazut in contract pentru fiecare zi calendaristica.
Dupa expirarea termenului de pastrare a obiectelor, obiectele respective sa devina proprietatea Creditorului odata cu efectuarea formalitatilor legale aferente.

ART 4 DREPTURILE SI OBLIGATIILE CREDITORULUI :
4.1 CREDITORUL se obliga sa pastreze la dispozitia DEBITORULUI bunul amanetat, pe toata durata Contractului sa nu-l instraineze sau sa dispuna in alt mod de bun.
4.2 CREDITORUL se obliga sa restituie DEBITORULUI bunurile primite cu titlu de amanet, daca acesta isi indeplineste la termen obligatia de plata stabilita la art. 3
4.3 In cazul in care DEBITORUL returneaza suma totala primita comform art.3, inainte de data scadentei, adica inainte de data de 11.09. 2017, comisionul datorat se recalculeaza in functie de numarul de zile pentru care obiectul s-a lasat in amanet, dar valoarea totala a acestuia nu poate fi mai mica de 20.00 lei sau de comisionul calculat pe 1 zile, oricare dintre acestea este mai mare.
4.4 Dupa expirarea termenului de amanet prevazut la Art.3, pct 3.1 sau pct 3.2, daca termenul de restituire al sumei primite nu a fost perioada de asteptare, platind un comision de asteptare 0.90%/lei/zi calendaristica de intarziere.
4.5 In cazul in care la expirarea termenului de amanet si a perioadei suplimentare de 0 zile calendaristice, DEBITORUL nu achita integral sumele datorate, imputerniceste cu puteri depline pe CREDITOR si isi da acordul ca, in calitatea de proprietar al bunurilor amanetate, CREDITORUL sa ia orice masura pe care o apreciaza de cuviinta, care sa duca la valorificarea gajului, pentru recuperarea creantei sale, inclusiv vanzarea gajului de catre CREDITOR, prin oricare dintre punctele sale de lucru.
4.6 CREDITORUL se obliga, ca in cazul pierderii fortuite a bunului amanetat, din motive diferite de cele aratate la Art.8, la plata unor despagubiri catre DEBITOR in suma totala de 400.00 ( valoarea de inlocuire a bunului, fara alte pretentii materiale ulterioare, aceasta suma fiind considerata valoarea de inlocuire a bunului ).
4.7 CREDITORUL este indreptatit a fi platit cu preferinta din bunurile amanetate inaintea altor creditori ai DEBITORULUI, valoarea debitului fiind stabilita de parti la Art. 2 coroborat cu Art.3 si Art. 6.

ART 5 - DREPTURTILE SI OBLIGATIILE DEBITORULUI :
5.1 DEBITORUL garanteaza ca bunurile prevazute la art.1 sunt proprietatea sa si raspunde de provenienta acestora, fiindu-i prezumata buna credinta la incheierea prezentului Contract. DEBITORUL declara pe proprie raspundere ca bunurile amanetate nu provin din savarsirea unei infractiuni si nu fac obiectul vreunui litigiu.
5.2 DEBVITORUL este obligat sa verifice bunurile la restituire, intrucat prin semnatura sa de restituire certifica si faptul ca nu are nicio obiectie privind calitatea acestora.
5.3 DEBITORUL este in drept de a-si ridica bunul amanetat atat inainte, cat si dupa expirarea termenului convenit initial prin prezentul Contract, dar cu respectarea Art.3 si Art. 4. , DEBITORUL avand obligatia de a achita suma imprumutata si comisionul integral precizat la Art.3 si Art. 4, comsion aferent perioadei stabilite initial prin contract.
5.4 Raspunderea pentru viciile ascunse privind obiectul amanetat revine exclusiv DEBITORULUI.

ART 6 - ALTE CLAUZE:
6.1 Partile convin ca termenele prevazute in prezentul contract sa se calculeze zi de zi pana la data lichidarii contractului. Ziua semnarii contractului si ziua implinirii se iau in calcul.
6.2 DEBITORUL consimte ca in baza art 376 Cod Procedura Civila, prezentul Contract, fara vreo alta formalitate prealabila.
6.3 Dupa expirarea termenului de pastrare a bunului, prevazut la Art.3, CREDITORUL poate vinde bunul amanetat pentru recuperarea sumei, comsioanelor, taxelor datorate, precum si altor cheltuieli efectuate pentru pastrarea bunului la orice pret va dori, fara ca DEBITORUL sa fie indreptatit la primirea unor eventuale diferente de bani.
6.4 Eu, DEBITORUL, cunoscand dispozitiile legii penale privind falsul in declaratii precum si consecinte juridice generate de declaratiile neadevarate, declar pe proprie raspundere ca sunt in deplinatatea facultatilor mintale, sunt proprietarului bunului ce face obiectul Art.1, care este liber de sarcini si nu face obiectul vreunui gaj sau alte garantii de orice fel.
6.5 DEBITORUL se obliga ca, ulterior incheierii prezentului contract, nu va greva sau permite existenta oricarei sarcini asupra bunului ce face obiectul Art.1, in beneficiul unor terti.
6.6 Subsemnatul ( numele meu ) declar expres ca sunt de acord cu perceperea comisioanelor stipulate in acest Contract de catre CREDITOR.
6.7 Prin semnarea acestui Contract, DEBITORUL declara ca informatiile cuprinse in acest Contract ( caracteristicile esentiale ale acestuia, precum si efectele pe care le pot avea asupra bunului amanetat, costurile ce fac parte din valoarea totala de rambursat, precum si consecintele neplatii acestora ) i-au fost explicate punctual de catre CREDITOR, inainte de semnarea prezentului Contract.

ART 7 - FORTA MAJORA :
7.1 Pierderea bunului amanetat din cauza unui caz de forta majora constituit din orice eveniment imprevizibil si invincibil cum sunt calamitati naturale, incendiu, razboi si altele asemenea, exonereaza firma de raspundere.

ART 8 - DISPOZITII FINALE :
8.1 In cazuri de talharii, intrari prin efractie sau pierderea bunurilor amanetate, DEBITORUL va fi considerat despagubit de catre firma cu valoare de inlocuire ( primita de acesta la data incheierii contractului ) si nu va mai avea obligatia de a achita CREDITORULUI comisionul datorat, in acest fel stingandu-se toate obligatiile dintre parti.
8.2 Obiectele lasate in amanet se ridica numai de catre titularul contractului, de un imputernicit al acestuia numit la semnarea contractului, sau ulterior de catre o persoana imputernicita de catre notariat.
8.3 In caz de neindeplinire la termen a obligatiilor asumate la Art.3, DEBITORUL consimte ca, dupa indeplinirea formalitatilor legale, bunul/ bunurile specificate in Art.1 si Anexa 1 a prezentului contract sa devina proprietatea CREDITORULUI.
Prezentul contract a fost citit, acceptat si semnat in 2 ( doua ) exemplare cate unul pentru fiecare parte contractuala avand aceeasi valoare juridica.
Prezentul contract reprezinta vointa partilor conform Art. 1178 si urm. Cod Civil a fost semnat astazi, 10.09. 2017.

Intrebarile mele sunt:

1. Dupa termenul de o zi, expira si contractul, si nu mai am nimic de plata catre ei?
2. Exista posibilitatea sa ma trezesc ca peste ceva timp mai am de plata comsioane si penalitati dupa expirarea contractului?
3. Pe 11.09. 2017, daca nu ridic obiectul si ramane la ei, se stinge tot intre mine si ei?

Intreb acestea pentru ca initial suma imprumutata era tot 400 lei, dar valoarea comsionului pe o zi era 4000 lei, la care operatorul a rectificat pentru ca mi-am dat seama... si l-a lasat la 432 lei total de restituit in caz ca vreau sa il recuperez.

Ce vrea sa spuna contractul cu : " Pana in momentul valorificarii obiectelor amanetate pe caile mentionate mai sus, firma este in drept sa pretinda de la debitor priocentul de comsion prevazut in contract pentru fiecare zi calendaristica? " >- Adica? Daca ei vand obiectul in 6 luni, eu trebuie sa le platesc lor ceva pe astea 180 de zile?

Va multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Nu vei avea nimic de plata daca inchei un act de cedare sau de vanzare catre casa de amanet.
2. Daca inchei unul din actele aratate la pct.1 atunci nu mai ai nimic de plata, doar ca ai cedat un bun care face cu mult mai mult decat ai primit ca imprumut si pe care ai fi obtinut mai mult daca l-ai fi vandut tu unei alte persoane. De regula casele de amanet acorda imprumut cca 40-50% din valoarea la zi a obiectelor.
3.Se stinge totul daca inchei actul de cedare sau vanzare, altfel se aplica prevederile art.3.3 pe care le-ai citat si va trebui sa platesti comisione, asa ca du-te maine si restituie banii, daca vrei sa-ti recuperezi obiectul sau sa inchei unul dintre cele 2 acte.

1 răspuns:
| raducanuu a răspuns:

Eu zic ca la astfel de probleme sa vorbesti cu un cabinet de avocatura serios..Iti recomand http://avocatscarlat.ro cu incredere! Mult succes.