| Ramo137 a întrebat:

Buna ziua, am întrebare urgenta.
Stiu că am mai pus aici una asemanatoare. Am fost la poliție pentru gălăgie noapte de noapte și chiar de am sunat la poliție de două ori, acum o lună, muzica merge seară de seară până dimineață chiar până după 15:00.
Este vorba de vărul meu, fratele meu, sora mea, pe lângă asta vin unde eu încerc să dorm fiindcă am și insomnie și mai iau vreo două pastile pe lângă.
Ei aprind becul, vor să îmi fure țigări ori mi le fură, ori mă înjură că nu le dau (sunt toți majori) îmi spun că sunt handicapata și că sug p@/a. Striga, tipa, amenință, mai jignesc și înjură, mint.

Vin de 4-5 ori aprind becul, trântesc ușile și de poliție spun să o chem. Înjură și poliția nu au pic de respect de nimeni.
Eu sunt sora mai mare care nu stau să beau cu ei sau să mă droghez si pentru asta ei mă fac terminata.

Eu nu știu pe ce motiv aș putea să mai chem poliția din nou, sunt trează de 26 de ore.
Seară de seară e gălăgie.

În afară de gălăgie mai e și faptul că toți trei sunt contra mea fiindcă consideră că nu am de ce să chem poliția că nu contează că eu nu dorm că eu deja am insomnie, că nu e din vina lor și că sunt vai de m@rții mei.
Pentru jigniri, amenințări, înjurături pot face ceva? Că observ că sunt abuzivi și inconștienti de asta, dar nu mai suport.

Deși au primit o amendă acum o lună nu a contat deloc

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui un detaliu esential: cine este proprietarul locuintei in care stai si daca ceilalti au vreun drept locativ.
Spune aceasta si o sa-ti dau un raspuns concret.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă stai cu ei, ești deja terminată. Cumpără niște dopuri de pus în urechi.
Dar mai încearcă ceva mai special. Fără să bei alcool sau să fumezi mariaioana, stai un pic cu ei împreună.
Arată cu tu îi respecți așa cum sunt ei. Astfel vor ajunge să te respecte și ei pe tine. Nu se știe niciodată de unde sare iepurele.

| Ramo137 explică (pentru sadrian46):

Apreciez. Am incercat asta mai de mult. Nu merge. Agresorul e tot agresor.

| sadrian46 a răspuns (pentru Ramo137):

Se nume; te NLP. Se învață. Se găsesc cursuri pe net și cărți în librării.
După aceea agresorul nu mai e agresor.

| RobertMoon a răspuns:

Are dreptate Ioandelasal, daca nu știm a cui este casa nu putem spune prea multe. Eventual daca nu vrei sa mai intre peste tine și să-ți fure țigările sau alte chestii încuie ușa când te bagi la somn, iar despre comportamentul lor pot spune că poliția te poate ajuta, eventual degeaba suni pentru că vor primi probabil iar o amendă și atât, trebuie sa le faci plângere la secție și vezi acolo cum te îndrumă poliția.

| Dintrebare a răspuns:

Singurul lucru util pe care poti sa il faci este sa te muti din acea casa. Poti si sa suni la politie de fiecare data cand apar conflicte. Politia este obligata sa vina si probabil o sa le dea de fiecare data cate o amenda. Dar chiar daca ei primesc amenzi, asta nu inseamna ca tu vei avea o viata linistita. Deci eu as zice sa faci tot posibilul sa te muti din mediul ala.

| GopnikulBogdan a răspuns:

Asemenea mesajelor deja postate, mai bine ar fi să ceri ajutorul poliției pentru că treaba este serioasă.
Ar trebui să renunți la țigări și la pastilele pentru somn pentru că, cel mai probabil o să ajungi un timp în grija statului.
Dacă nu vrea poliția, poți să te duci la protecția copilului.