| justagirl11 a întrebat:

Am o mare problema! Daca sunt avocati pe aici sau cineva care se pricepe in domeniu, m-ar ajuta mult. Am 21 de ani si locuiesc cu parintii mei care urmeaza sa divorteze, iar eu ulterior o sa ma mut cu mama altundeva, dar mai dureaza pentru ca tata si-a pierdut buletinul si tot amana sa il faca. Dupa multe certuri, tatal meu nu ma mai lasa sa ies din casa decat cu acordul lui, a zis ca atat timp cat stau sub acoperisul lui si nu sunt pe cont propriu, trebuie sa fac cum zice el (nu-l intereseaza ca sunt majora). Iar daca incerc sa ies si nu ma lasa, se duce la poarta si o incuie, motivul fiind ca el nu vrea sau nu are chef, nu ca am facut eu ceva rau sau sa il supar. E in stare si sa ma bata! A fost agresiv cu mama de multe ori, iar cu mine o data acum cativa ani. Mama e zilnic la munca, iar el e mereu acasa mai putin in weekend. Daca ma mut temporar undeva, ma gandesc sa nu se razbune pe mama, si trebuie sa ii fiu alaturi aici acasa, nu sa plec fara ea. Iar ea nu poate pleca pentru ca asta ar insemna ca a fugit de la domiciliul conjugal, dar poate putem anunta politia despre situatie. Ceea ce mi se intampla e legal? Nu este sechestrare si privare de libertate? Am 21, sunt majora de mult. Va rog, am nevoie de cat mai multe sfaturi, nu stiu ce sa fac, iar de discutat cu el e imposibil, o tine pe a lui. Sa ma duc la politie? Sa ma mut de acasa? Sa plec cu mama si sa anuntam la politie situatia?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui daca locuinta este proprietate comuna a parintilor, este numai a tatei sau numai a mamei.
Daca este proprietate comuna (dobandita in timpul casatoriei prin constructie a cumparare) atunci mama ta poate cere un ordin de protectie pana la finalizarea divortului.
Daca este proprietate proprie a tatalui atunci te poti muta cu mama ta in alta parte.
Daca este proprietate a mamei atunci, pe langa ordinul de protectie, poate solicita si evacuarea tatalui din locuinta.
Ar fi bine sa vorbiti, mama ta si cu tine, cu un avocat si sa prezentati situatia completa si acesta va poate sfatui ce este mai bine sa faceti.

| justagirl11 explică (pentru Ioandelasal):

Este proprietatea tatalui. Si ne putem muta fara sa fie probleme la divort?

| justagirl11 explică (pentru Ioandelasal):

Mama nu stiu daca isi permite un avocat.Iar ei ii este frica sa plece de acasa, sa ne mutam, deoarece tatal nostru sigur va face cumva sa bage minciuni ca mama a fugit de la domiciliu, ca m-a rapit pe mine etc Si de aia zice sa stam aici pana termina cu divortul, dar asta va dura minim 2-3 luni...

| Ioandelasal a răspuns (pentru justagirl11):

Da, va puteti muta chiar daca mama nu divorteaza, nici o lege nu interzice aceasta.

| Ioandelasal a răspuns (pentru justagirl11):

Mama poate dovedi ca a plecat de la domiciliu din cauza comportarii sotului. Si de aceea este bine sa cear un ordin de protectie inainte, bineinteles daca poate dovedi cele afirmate de tine.
Si nu este vorba de nici o rapire, avand in vedere ca tu esti majora si ai dreptul sa pleci oricand chiar de la ambii parinti.

| justagirl11 explică (pentru Ioandelasal):

Pai ea mi-a zis ca nu ai voie sa parasesti domiciliul conjugal.

| Raducons a răspuns:

Esti majora si ai dreptul sa faci ce vrei pe o parte, dar pe alta esti in casa lui si trebuie sa respecti ce zice el asa fac si eu nu am de ales.
Politia nu are ce sa faca, daca ii chemi vin dar ii dau o amenda care va trebui platita de el dar te afecteaza si pe tine, Asta este viata cu parintii cateodata. Poate te angajezi si pleci cu o prietena sa locuiesti sau singura si scapi, stiu cum este si eu sunt amenintat in fiecare zi ca daca plec imi inchide usa m-am saturat pana peste cap. Daca esti la scoala gandeste-te bine cum o sa te descurci cu banii pentru ca nu le poti face pe amandoua si serviciu si scoala.