| Steffan23 a întrebat:

Am si eu o nedumerire, daca ma puteti ajuta. Am fost prins de poliție în data de 29 martie la ora 00, mi-au zis ca voi primi amenda acasa pentru ca e tarziu si nu au cum sa faca procesul verbal atunci. Ieri am primit plicul acasa, însă ce nu inteleg, trebuie sa plătesc jumatate din minimul prevăzut în 15 zile de la data in care m-au oprit, 29 martie sau 15 zile de cand am primit plicul? Va rog mult, am nevoie de un raspuns cat mai urgent, am fost azi la primărie sa o plătesc si era inchis si nu stiu daca luni o sa fie prea tarziu.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OG nr.2/2001, privind regimul juridic al contraventiilor, termenul de 15 zile curge de la data cand ai primit procesul-verbal de contraventie, in cazul tau incepand cu data de 9 aprilie.