| anonim_4396 a întrebat:

va rog frumos sa ma ajutati urgent cu o mare problema. in data de 21 iunie adica ieri am avut o altercatie cu un cetatian si am fost luat de politie unde am primit amenda 200 ron. eu la politie nu am semnat procesuv verbal si politistul a spus ca voi primi amenda prin posta si tot va trebui sa platesc. vreau sa stiu in cit timp sunt obligat sa achit amenda o luna un an. funda garantat. multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| Braunion a răspuns:

Daca nu ai niciun bun pe numele tau si nici conturi in banca, absolut nimeni nu te poate popri. Amenda se prescrie in 5 ani incepand cu 1 Ianuarie 2014 (art127 al1. c.proc.fisc.rep.si mod. precum si art126 CP) in cazul in care a fost administrativa.

Pentru amenzile contraventionale (cum probabil este cazul tau) se potriveste art. 131 Cod procedura fiscala care spune tot aia : dreptul organului fiscal de a porni executarea silita a creantelor fiscale reprezentind impozite si taxe se prescrie in termen de 5 ani; termenul curge de la data de 1 ianuarie a anului urmator celui in care a luat nastere acest drept.

Prin urmare, organul fiscal este in imposibilitate de a mai urmari si de a executa silit bunurile si veniturile contribuabilului debitor daca s-au scurs cei 5 ani de la momentul in care a fost stabilita creanta fiscala.

http://www.ziaruldeiasi.ro/......ale~ni4icu

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui un element esential: ce varsta ai. Spune aceasta si o sa-ti dau un raspuns concret.

| cflorin11 a răspuns (pentru Ioandelasal):

| Ioandelasal a răspuns (pentru cflorin11):

In acest caz trebuie sa platesti amenda in 30 de zile de la primirea procesului verbal de contraventie. Daca nu faci plangere contraventionala, in maximum 15 zile si daca nu o platesti, dupa trecerea a 60 de zile, procesul verbal va fi trimis organului fiscal de la domiciliul tau care va putea incepe executarea silita. Admitand ca nu pot face executarea silita, deoarece nu ai salariu, conturi in banci si nu detii bunuri executabile silit, organul fiscal poate sesiza judecatoria pentru a transforma amenda in ore de munca in folosul comunitatii.
Daca nu ma crezi pe mine si crezi raspunsurile unora care nu au habar te invit sa citesti OG nr.2/2001, privind regimul juridic al contraventiilor.

| ErrorFound a răspuns:

O platesti doar daca ai primit amenda cu executare. Daca nu, se poate ajunge la proces pentru a-ti dovedi nevinovatia. Daca nu ai de gand s-o platesti(si nu e cu executare), poti s-o lasi in pace ca pana la urma politistii vor fi ingropati in birocratie(tartoage) si o sa considere ca nu se merita efortul.

| NeymarJr11 a răspuns:

Nu conteaza poti sa o platesti peste cat timp vrei tu tongue.

| IngerasIngeras2013 a răspuns:

Din cate imi amintesc eu trebuie sa o platesti in 3 zile din data in care ai primit amenda prin posta happy

| NeymarJr11 a răspuns (pentru IngerasIngeras2013):

Du-te ma de aici laughing), am prieteni au amenzi de ani de zile