| andagav a întrebat:

am un baietel de trei ani si as dori sa-i fac pasaport ca sa mergem in anglia la tatal care munceste acolo, as dori sa stiu daca imi trebuie procura de la el, deoarece noi nu suntem casatoriti.astept un raspun urgent

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vezi ca ti-am raspuns la prima intrebare. Numai bine!

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca pe certificatul de nastere al copilului, barbatul acela este trecut ca tata, ai nevoie de procura de la el.

| florinell a răspuns:

Buna ziua, daca baietul e pe numele dumneavoastra, atunci nu va trebuie procura avand in vedere ca nu sunteti casatorita cu sotul dumneavoastra, dar daca e pe numele tatalui atunci da aveti nevoie de procura, sau sa va trimita sotul dumneavoastra o imputernicire cum va lasa sa plecati cu copilul in strainatate, si cu imputernicirea ceea mergeti dumneavoastra la un notar, vorbiti cu notarul si poate e de acord sa va faca si fara impuernicire de la sotul dumneavoastra.Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ai nevoie. Si procura ti-o poate trimite prin posta, se duce el acolo in Anglia la un notar sau la ambasada Romaniei si iti face tie procura si ti-o trimite prin posta.

| ancutsa13 a răspuns:

Da, procura de la celalalt parinte este obligatorie, indiferent daca parintii (mai) sunt sau nu casatoriti.