| andagav a întrebat:

am un copil de 3 ani s vreau sa mergem in anglia la tatal lui, dar el nu are pasaport, noi parinti nu suntem casatoriti si as dori sa stiu daca imi trebuie procura de la tatal copilului pentru ai face pasaport.Astept un raspuns urgent

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt doua ipoteze: 1. Daca in certificatul de nastere al copilului este trecut tatal, atunci iti trebuie o procura speciala pentru pasaport. 2. Daca nu este trecut atunci poti singura cere pasaport. De asemenea daca este trecut in certificatul de nastere iti va trebui si o declaratie autentica, data la reprezentanta Romaniei din Anglia(Ambasada ori Consulat) prin care tatal isi da acordul ca fiul sa calatoreasca in strainatate si te indica pe tine ca insotitor. Numai bine!

1 răspuns:
| ταξιδιώτης a răspuns:

Trebuie