| IonutSony a întrebat:

Bună ziua.As dori și eu un sfat o parere vis a vis de o problema a sorei mele.Ea are un dosar de executare silita ar mai avea de dat aproximativ 4000 de lei. Apartamentul fiind moștenire suntem 50-50 dar bunurile din casa televizor frigider mobila etc sunt pe numele meu am și facturii în acest sens.Intrebarea este.
Executorul poate sa sechestreze bunurile din casa ele fiind alea mele iar eu nu sunt implicat în acest dosar de executare.Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Executorul judecatoresc poate sechestra doar bunuri mobile care sunt proprietatea surorii tale, nu se poate atinge de bunurile proprietatea ta exclusiva.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

O sa-ti raspunda, probabil, Ioandelasal. Se pricepe mai bine, dar eu cred ca nu. Fiind bunurile tale nu au dreptul sa le sechestreze, doar ca nesimtitii pot face orice. Eu cred ca in acest caz o sa puna poprire pe veniturile sorei tale si, daca este casatorita, si ale sotului.