| Utilizatoare123 a întrebat:

Bunica are un loc de veci de 16 ani. Tot atunci l-a imprejmuit cu gard, lucrare scumpa. Azi, dupa 16 ani, primaria face masuratori si a gasit ca incalca spatiul din contract cu cativa cm. Nici nu spune cu cat. Si ca trebuie sa darame gardul locului de veci pentru cativa cm sau sa platim. De ani de zile, langa locul bunicii, exista alte morminte deci nu incomodeaza pe nimeni. Vi se pare normal? Cred ca e hotie pe fata. De ce abia dupa 16 ani verifica? De ce sa dea milioane pentru 3-4 cm care oricum nu incomodeaza pe nimeni ca deja sunt morminte acolo? Cum se poate combate aceasta stupizenie mizerabila?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cautati contractul si vedeti ce suprafata este inscrisa si apoi masurati locul de veci si vedeti daca depaseste sau nu suprafata inscrisa in contract.
Daca depaseste pe cea din contract atunci va trebui sa platiti, asa este normal si legal.

| Simpatic a răspuns:

Cum ai zis au gasit metode de a mai cere niste bani de la lume...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Stupizenia mizerabilă se rezolva prin a modifica construcția sa fie doar pe terenul care va aparține, așa cum ar fi normal.

| Holiday a răspuns:

Daca e depasita limita, e normal sa rectifici asta, sau sa platesti pentru ce e in plus, daca exista varianta asta. E drept ca au verificat dupa mult timp, dar mai bine mai tarziu, decat niciodata.

| sweetys a răspuns:

Uzucapiune?! Oare nu merge?! Daca tot s-a avut atata timp grija de locul respectiv.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Poți sa cauti proprietarul / proprietarii locurilor de veci de la care ai luat (daca zici ca sunt luate ) si sa stabilesti cu ei, politia nu ar mai avea ce sa-ti faca. sa le explici asta cu 2-3 cm gard, bani multi daca te inteleg

| darrio2007 a răspuns (pentru HUAWEHUAWE):

Unde sa-i caute? Pot fi din orice zona a tarii si au pe cineva inmormantat acolo.

| Utilizatoare123 explică (pentru HUAWEHUAWE):

A fost pamant liber de la inceput.

| eliancodrut a răspuns:

Ce milioane sa dea? Eu nu cred ca terenul pentru un loc de veci costa milioane. Ai ramas cu gandirea monetara din 2006. Suntem in 2024.