| anonim_4396 a întrebat:

as vrea sa stiu daca exista vreo lege cu privire la siguranta copiilor atunci cand merg in excursii/activitat scolare. Ce acte ar trebui normal sa primeasca parintii din partea scolii cu privire la tutela copiilor, programul lor, si nu in ultim rand siguranta lor? Va multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Deja ai un fix. Aici suntem in Romania si ti-am explicat ieri, rar si clar, cum se procedeaza. Am mers cu elevii in excursii timp de 20 de ani si nu i s-a clintit niciunuia niciun fir de par.
Poate ar trebui sa-ti duci copilul in strainatate, unde ziceai ca sunt multe legi destepte care iti ofera garantie extinsa.

| ikram a răspuns:

Potrivit C.civ., pe parcursul cat sunt la scoala, in excursii sau oriunde altundeva in interes scolar, sau organizat de scoala copii sunt sub supravegherea invatatorului/profesorului. Deci in cazul in care sa intample doamne fereste ceva copilului, raspunderea este in intregime a profesorului supraveghetor.

Practic parintii nu primesc anumite ace, acestia sunt instiintati de excursiile sau activitaile organizate si isi dau acordul cu privire la aprticiparea copilului lor la aceste activitati, platind sumele necesare.

Daca aveti un copil mai neastamparat, va sfatuiesc sa vorbiti cu profesorul supraveghetor sa aiba o mare mai grija, si daca nu se simte in stare sau credeti ca nu este responsabil mai bine nu lasati copilul in respectiva excursie sau puteti sa mergeti si dvs cu el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e normal ca parintii sa primeasca asemenea acte. Obligatia lor e sa-si educe copiii astfel incat acestia sa stie cum sa se comporte normal intr-o excursie.Profesorul nu e un dresor care pleaca cu maimuta la mare!
Daca ai un copil incapabil sa se comporte normal, tine-l acasa.