| Braila_Nenney_1997 a întrebat:

Salut am 17 ani(fac 18 in septembrie) si nu am buletinul facut...(probleme in familie)...sunt curios ce acte mi-ar trebui sa mi-l fac in cazul in care parintii mei sunt decedati (PS:fratele meu mai mare este tutela mea) iar eu vreau sa fiu trecut pe alta adresa nu pe cea pe care au fost trecuti ei adica adresa mamei mele(pentru ca nu este succesiune facuta ) si din cate am inteles daca nu ai facut buletinul nu stiu cat timp se aplica o amenda, este adevarat? cam de cat ar fi amenda in cazul meu? va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a obtine cartea de identitate trebuie sa mergi la SPCLEP de care apartine domiciliul fratelui tau, care iti este tutore, impreuna cu acesta.
Ai nevoie de certificatul de nastere, original si copie, actul de proprietate a locuintei fratelui, original si copie, hotararea de tutela, original si copie, chitanta de 7 lei reprezentand contravaloarea CI, timbru fiscal sau chitanta de 5 lei reprezentand taxa extrajudiciara de timbru.
Poti fi amendat, cu amenda de la 40 de lei la 80 de lei.
Nu poti fi trecut pe adresa mamei, daca nu aveti certificat de mostenitor, deoarece nu poti demonstra proprietatea sau folosinta asupra acelei locuinte. Vei putea schimba adresa dupa obtinerea certificatului de mostenitor.

| Braila_Nenney_1997 explică (pentru Ioandelasal):

Dar daca ma ia cineva in spatiu? ce acte sunt nevoie? mai este nevoie si de interventia fratelui meu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Braila_Nenney_1997):

Daca te ia cineva in spatiu este nevoie de declaratia acestuia si de actul lui de proprietate. Cat timp esti minor mai ai nevoie de frate, in calitate de tutore.