| AlexG98 a întrebat:

Copilul meu s-a nascut pe 24 ianuarie si am depus dosarul pentru alocatie si cel pentru indemnizatie crestere copil in luna februarie si am inteles de la primarie ca o sa duca dosarul mai departe spre finalul lunii...intrebarile sunt: voi primi banii de indemnizatie calculati de la data nasterii copilului sau de la data depunerii dosarului? Dar alocatia? Adica am pierdut deja o luna cu actele si as vrea sa stiu daca primesc banii retroactiv

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt 2 situatii:
1. Daca ai concediu de maternitate indemnizatia se primeste incepand cu ziua urmatoare celei in care acesta se termina.
2. Daca n-ai avut concediu de maternitate indemnizatia se primeste de la data nasterii copilului.
Alocatia de stat pentru copii se primeste de la data nasterii copilului.

| AlexG98 explică (pentru Ioandelasal):

Super...deci primesc si pentru luna februarie?

| Ioandelasal a răspuns (pentru AlexG98):

Da, daca te incadrezi in situatia de la pct.2.