| Onlyone1234 a întrebat:

Bună ziua, cum poate sa te prindă politia daca ai un cont fals pe Facebook cu pozele cuiva? Sunt mii de conturi false! Au dat legea aia noua in care faci inchisoare de la 1 la 5 ani daca ai cont cu pozele si numele cuiva!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este o lege noua, infractiunea exista in Codul penal intrat in vigoare in 2014, doar ca instantele de judecata interpretau diferit fapta, unele ca se incadreaza in aceasta infractiune si altele ca nu se incadreaza.
ICCj a pronuntat o hotarare stabilind ca fapta se incadreaza in infractiunea de fals informatic si toate instantele vor trebui sa hotarasca in acest mod de acum inainte.
Poti fi descoperit dupa IP sau dupa ce postezi, nu-i chiar atat de greu daca se vrea.

| Zuzu1991 a răspuns:

Am auzit la tembelizor
ideea e ca te baga la parnaie numai daca, practic, comiti infractiunea de furt de identitate, adica te dai drept persoana respectiva si faci tampenii in numele ei

| BlackPixel a răspuns:

Salut!
Te poate prinde numai daca cineva raporteaza, iar ei verifica faptul ca acel cont este intr-adevar unul fals, cu pozele altcuiva.
Sunt exceptate conturile pentru fanii unei celebritati.

| MaraAlexandra87 a răspuns:

De obicei, te pot prinde doar daca iesi in evidenta cu ceva. Adica daca faci diverse infractiuni pe Facebook, injuri, hartuiesti, etc. Nici eu nu prea inteleg cum avand in vedere ca sunt atatea fan page-uri si alte conturi de genul asta pe FB...