| Bosancu10 a întrebat:

Bună ziua! De vreo luna de zile mi s-a anulat permisul de conducere printr-o hotărâre judecătorească.Pot sa dețin un nou permis de conducere la un an de la hotărâre? Intrebarea mea ar fi pot să mă înscriu la școală de șoferi mai repede și să-mi programez examenul teoretic mai repede?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru reobtinerea permisului de conducere dupa anulare nu este nevoie sa faci iarasi scoala de conducere.
Poti sustine examinarea teoretica si apoi practica abia dupa expirarea perioadei de 1 an de la data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti de condamnare la inchisoare cu suspendarea executarii sau de la plata amenzii penale, dupa caz ori la 6 luni dupa executarea pedepsei cu inchisoarea, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 116.
(1) Persoana al cărei permis de conducere a fost anulat ca urmare a rămânerii definitive a unei hotărâri judecătoreşti de condamnare pentru una dintre faptele prevăzute la art. 114 alin. (1) şi la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obţinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, după caz, dacă a intervenit una dintre situaţiile următoare:
  a) au trecut 6 luni de la data executării pedepsei amenzii sau a pedepsei în regim de privare de libertate ori la locul de muncă;
  b) a trecut un an de la data graţierii pedepsei sau a rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus suspendarea executării pedepsei sub supraveghere;
  (3) Pentru prezentarea la examen în vederea obţinerii unui nou permis de conducere, persoana aflată în una dintre situaţiile prevăzute la alin. (1) şi (2) trebuie să facă dovada că:
a) este aptă din punct de vedere medical;
  b) nu a fost condamnată prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă pentru una dintre infracţiunile prevăzute la art. 24 alin. (6), cu excepţia cazurilor în care a intervenit una dintre situaţiile prevăzute la alin. (1)."

| Bosancu10 explică (pentru Ioandelasal):

Deci pot sa dau examenul teoretic chiar după expirarea termenului de un an?

| Bosancu10 explică (pentru Ioandelasal):

Asi putea da simultan mai multe examene teoretice pentru categoriile avute anterior?

| CobarzanRadu a răspuns (pentru Ioandelasal):

Buna domnule acocat, am si eu o intrebare la dumneavoastra.
In anul 2022 prin aprilie mi-a fost suspendat permisul de conducere pe 30 zile pentru conducede agresiva, Am facut contestatie si mi-am ridocat permisul pana la solutionarea cauzei.
Anul acesta prin prin 12.07. 2023 am fost oprit de un echipaj de politie care mi-a dat o amenda de centura, dupa 2 luni in 06.09. 2023 m-a sunat politistul care imi daduse amenda de centura sa merg pana la politie, am mers si mi-a adus la cunostiinta ca atunci cand imi daduse amenda de centura (in urma cu aproximativ 2 luni) eu aveam de 3 zile permisul suspendat pentru ca am pierdut contestatia din 2022 (ceea ce pe mine nu m-a informat nimeni ca am permisul suspendat si nu stiiam asta ) si mi s, a intocmit dosar penal art335 alin 2.
Acum intrebarea mea este Ce credeti ca mi se v-a intampla cu permisul si cam xat v-a dura toata treaba asta ca sa pot sa conduc din nou.
Multumesc!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Bosancu10):

Da, se poate.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Bosancu10):

Nu se poate, pentru fiecare categorie examenele se dau separat.

| Ioandelasal a răspuns (pentru CobarzanRadu):

Daca esti condamnat penal permisul iti va fi anulat.
Trebuie sa stii legea si dupa respingerea contestatiei trebuia sa predai permisul.
Si instiintarea este obligatorie doar in cazul cand ai 15 puncte de penalizare.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu poti sa te inscrii nicaieri mai repede, ci numai dupa ce trece 1 an, poti sustine examenele auto din nou.

| Holiday a răspuns:

Nu e necesar sa mai faci scoala de soferi.