| anss23 a întrebat:

Intrebare pentru cei care detin permis de conducere categoria B,de preferat cei care l-au obtinut relativ recent:Ce experienta ati avut cu scoala de soferi si examinarea practica-traseul? Cat a durat tot procesul, din momentul in care ati inceput scoala pana cand ati obtinut permisul? Si cat timp a trecut din momentul promovarii testului teoretic pana cand ati dat traseul?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

S-a intamplat acum 5 ani... La inceputul lui februarie m-am inscris la scoala, pe 15 aprilie am dat orasul (si am luat). Sala o dadusem pe 28-29 martie, ceva pe acolo.
Scoala a fost mai grea decat ma asteptam, pentru ca stiam sa conduc, si credeam ca o fac bine, dar instructorul mi-a scos toate tampeniile din cap, si m-a invatat conducere in adevaratul sens al cuvantului, adica nu rahaturile pe care le faci la examen, ci conduita preventiva (in practica), abordarea corecta a virajelor (cu viteza reala a traficului, nu aia de pe indicatoare), cum sa traversez repede intersectiile fara a taia calea cuiva, etc.
Traseul a fost relaxant, pentru ca aia dinaintea mea erau mult mai emotionati si mai 'stangaci' la condus decat mine, si au promovat toti, eu am ramas ultimul, si chiar imi doream sa conduc eu, ca mi se intorsese stomacul pe dos de la 'finetea' celorlalti elevi.
La sala a fost amuzant, am mers cu inca 3 elevi, toti stresati, invatau si de pe telefon in timp ce isi beau cafeaua inainte de examen, mie imi umblau ochii dupa orice altceva, ma prindeam la caterinca cu unul din ceilalti elevi, iar la final toti au picat, numai eu l-am luat laughing

1 răspuns:
| KillaNoFilla a răspuns:

Tot procesul ar trebui sa dureze 2, 3 luni
cand obti sala, mergi imediat inapoi la politist sa te programeze la oras, tot acolo unde iti da aprobare de sala,
intre sala si oras sunt cam 2...4 saptamani, depinde cati sunteti in acea luna de examinat.
sala se da de preferat dupa ce faci mai mult de jumate de ore de condus(20 minim), iar orasul dupa ce crezi ca esti pregatit si ai facut minim 20 ore.