| IosifAlex22 a întrebat:

Buna ziua, in 2020 am fost martor când un cunoscut a tâlhărit pe un băiat.

Eu eram in stare e ebrietate, băusem destul, dar nu am atins pe nimeni cu un deget.
Se vede și pe camere.
Mă rog s-a întâmplat asta și după 4 zile am fost luat de poliție la declarații (fără citație).

Erau mulți in camera, mă luau la mișto, spuneau că mă uit de pe arest la tv că au și acolo.

Și nu mai știu ce am spus în declarație, dar oricum ce au vrut ei să audă.
Eu nu mai țineam minte clar.
Mă rog, mi-au dat drumul si in instanță am spus că am fost sub presiunea polițiștilor.
Că nu îmi aduc aminte fix ce s-a întâmplat.
Și în prezent sunt chemat după 3 ani pentru suspect mărturie mincinoasă.
Repet nu mai știu ce am făcut nici ieri. Ce sa fac?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si care-i intrebarea?
Ai expus doar o situatie. Sigur ca ai gresit grav cand ai dat declaratia politistilor, desi atunci cred ca nu erai iarasi beat. In mod normal si legal trebuia sa le spui ca nu-ti amintesti nimic deoarece erai foarte beat si nu te puteau sili sa declari ceva ce nu ai stiut.
Ar fi bine sa-ti angajezi un avocat, acesta te-ar ajuta mult in procesul de marturie mincinoasa si probabil te-ar scapa de acuzatie.

| IosifAlex22 explică (pentru Ioandelasal):

Eu nu am vrut sa comit o infracțiune
Dar este vorba de o tâlhărie, eu știu că băiatul cu care eram a fost mai agresiv
Și in seara aia la bătut pe unul
Și ia luat portofelul
La mine e totul in ceata eram vai steaua mea
Eu aveam suspendarea mea, îmi era teama domnule
Aia erau 7 polițiști și ziceau că ăla a zis că a recunoscut
Eu nu știam nu că nimic, îmi aduc aminte pe fragmente seara aia
Venisem de la club
De asta am zis ce vor ei să audă
Nu sunt prost și niciun ban nu poate șterge bătaia data in Romania
Mai ales mai intram și degeaba pe arest