| Gabriell1992 a întrebat:

in anul 2014 am urmat cursurile Universitatii din Pitesti, am intrat la buget, iar dupa doua luni nu am mai putut sa vin din motive personale, iar anul acesta doresc sa aplic la Universitatea Politehnica din Bucuresti. Eu doresc sa aplic tot pe un loc la buget, insa am inteles ca trebuie sa imi achit anul facut la buget. Am sunat la secretariatul facultatii din cadrul Politehnicii, iar acolo mi s-a spus ca pot achita taxa fie la ei, fie la Universitatea anterioara. Eu am hotarat sa platesc la Pitesti deoarece este taxa mai mica, am sunat, iar doamna de la secretariat mi-a spus ca nu mai am voie sa aplic la nicio universitate pe un loc la subventii, deoarece au trecut doi ani de atunci si ca am riscat pe pielea mea. I-am spus ca este o lege care atesta ca am voie si mi-a spus sa vin cu hartia pe care scrie acest lucru. Niste sugestii? Va rog!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu sugestii ci prevederea legala.
Conform art.142 din L.1/2011, a educatiei nationale, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„(6) O persoană poate beneficia de finanţare de la buget pentru un singur program de licenţă, pentru un singur program de master şi pentru un singur program de doctorat.
  (6^1) Persoana care a beneficiat gratuit de şcolarizare în cadrul unui program de studii universitare finanţate de la bugetul de stat are, în condiţiile legii, dreptul de a urma un alt program de studii universitare în cadrul aceluiaşi ciclu de studii universitare:
a) în regim cu taxă, dacă instituţia de învăţământ superior de stat organizează programul şi în acest mod;
  b) în regim gratuit, cu finanţare de la bugetul de stat, în condiţiile în care persoana achită contravaloarea serviciilor de şcolarizare de care a beneficiat anterior cu finanţare de la bugetul de stat, integral sau parţial, în cazurile în care programul de studii la care a fost admis este organizat doar cu finanţare integrală de la buget.
  (6^2) Încasarea sumei reprezentând contravaloarea serviciilor de şcolarizare se realizează de către instituţia de învăţământ superior de stat care a asigurat şcolarizarea, aceasta având totodată dreptul de a stabili ca plata efectivă a sumei să se realizeze şi în tranşe/rate. Sumele încasate se fac venit la bugetul de stat.
  (6^3) Cu ocazia înmatriculării persoana prevăzută la alin. (6^1) prezintă dovada că a efectuat/efectuează plata prevăzută la alin. (6^2)."

| Gabriell1992 explică (pentru Ioandelasal):

Buna ziua, va multumesc pentru raspuns, in concluzie, am dreptul de a beneficia din nou de finantare de la buget, cu conditia de a achita anul de care am beneficiat. Insa nu prea am inteles aceasta parte: "dreptul de a urma un alt program de studii universitare în cadrul aceluiaşi ciclu de studii universitare". Eu am fost la Electronica, iar acum vreau la Energetica, asta inseamna ca nu am dreptul? Nu prea inteleg ce inseamna "aceluiasi ciclu de studii universitare". Va multumesc!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Gabriell1992):

Ciclurile de studii universitare sunt licenta, masteratul si doctoratul, n-ai treaba cu acestea. Acum ai treaba doar cu licenta.
Ai tot dreptul, asa cum ti-am spus si ti-am citat, daca platesti primele studii.

| Gabriell1992 explică (pentru Ioandelasal):

Va multumesc, apreciez tot efortul depus!

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai sugestii pentru ce? daca stii legea ce ne mai intrebi pe noi?