| Iordanazaleea a întrebat:

in mai 2018 am vândut un telefon...300 de dolari o bancnota era falsa eu nu mi-am dat seama plus ca mai și scria pe
Spatele ei specimen greșeală mea, in data de 18.05. 2020 am primit clasarea cauzei împreuna cu referatul organului de cercetare penală. Astăzi am primit o Citație : Sunteți chemat in aceasta instanța camera 38Complet c3Penal in data de 3 Februarie ora 8:30 in calitate de intimat in dosarul cu obiectul confiscare specială (ART.315lit.cNcpp... ce înseamnă asta? Dacă dosarul sa clasat de ce trebuie sa ma
Prezint? Va mulțumesc tuturor pentru fiecare răspuns sunt tare îngrijorată

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform art.315, alin.(2) Cod procedura penala, citez:
"(2) Ordonanţa de clasare cuprinde menţiunile prevăzute la art. 286 alin. (2), precum şi dispoziţii privind:
c) sesizarea judecătorului de cameră preliminară cu propunerea de luare a măsurii de siguranţă a confiscării speciale;"
Este vorba de confiscarea bancnotei false si aceasta poate fi dispusa doar de judecator.
N-ai de ce sa fii ingrijorata, nu vei pati absolut nimic, clasarea va ramane valabila.

| neludana2000 a răspuns:

Depinde ce ai facut tu cu acea bacnota, ai raportat-o, sau ai vrut sa cumperi cu ea. Pentru ca ''intimat'' are vreo 5 intelesuri juridice?