| mihai212003 a întrebat:

Salut, TPU! Am primit o citatie in care scrie ca trebuie sa ma prezint la judecatoria de langa orasul meu. Pe citatie scrie ca obiectul este "Confirmarea renuntarii la urmarirea penala". La ce se refera? Judecatorul doar confirma renuntarea?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Judecatorul poate confirma renuntarea la urmarirea penala, de regula o face, dar poate si infirma renuntarea.

| mihai212003 explică (pentru Ioandelasal):

In cazul unui dosar pentru amenintari sunt sanse sa o confirme?

| Ioandelasal a răspuns (pentru mihai212003):

Ti-am spus ca, de regula, o confirma. Nu pot spune sigur, nu stiu dosarul si nu sunt judecatorul dosarului. Probabil o va confirma.

3 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Inseamna ca cel pe care l-ai amenintat a renuntat la plângere. Orice decizie a procurorului de scoatere de sub urmarirea penala trebuie supusa aprobarii instantei de judecata (judecatorului de camera).
In fond este o formalitate pentru ca decizia sa devina legala.
Retragerea plangerii este un drept al celui care a facut-o, daca legea prevede acest lucru pentru fapta respectiva.
Infirmarea retragerii se face doar daca legea nu prevede ca se poate retrage plangerea.