| Antmrvd a întrebat:

Buna ziua! iubitul meu a cumparat o masina de la cineva…el mi-a vandut-o mie,dar nu a înmatriculat-o,am facut contract de vanzare cumpărare, semnat de primarie si urmeaza sa o iau eu in evidenta la spit.
I-am facut asigurare RCA, in vederea înmatriculării.
Acum masina este pe mine, nu?
Pot circula cu ea?
Peste 9 zile am programare la spit pentru declararea masinii, oficial.
Daca ma opreste politia si am contractul de vanzare cumpărare semnat…de primarie? Oare as putea circula cu ea acest timp?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul corect depinde de perioada care a trecut de la data contractului de vanzare-cumparare a iubitului.
Daca nu a trecut mai mult de 90 de zile poti circula legal.
Daca au trecut mai mult de 90 de zile inmatricularea a fost suspendata si nu mai poti circula legal, fapta ar fi infractiune. Vei putea circula legal doar dupa ce vei face inmatricularea pe tine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu au trecut 90 zile de cand a fost facut primul contract de v-c esti ok, poti circula

| sierra1 a răspuns:

Pe talon e numele tau?

| Antmrvd explică (pentru sierra1):

Este primul proprietar.
noi am luat masina de la el, apoi al meu mi-a vandut o mie fara sa o înmatriculeze.
eu abia am luat-o, ieri.
Azi am fost la spit m-am programat si am facut asigurare.
Nu am ștampila de la spit pe contracte, ci doar de la primarie.
Dar am contract ca am cumparat o vizat de primarie.

| sierra1 a răspuns (pentru Antmrvd):

Așadar la intrebarea "acum masina este pe mine, nu?"- răspuns NU

| sierra1 a răspuns (pentru Antmrvd):

Iar la intrebarea "pot circula cu ea?" - răspuns DA