| AnDrEi992 a întrebat:

M-am angajat acum o luna intr-o firma. Pe contractul de munca era stipulata pentru formarea profesionala o suma de 13.965 lei ce trebuie achitata daca parasesc unitatea in mai putin de 3 ani. Mentionez ca e vorba despre 4 cursuri. Momentan am facut un curs de 1.000 de lei pentru care nu am semnat decat contractul de formare profesionala pentru acesta si factura. Am plecat doar odata in timpul serviciului cu 4 ore mai devreme pentru a ma putea duce la acest curs. Desi contractul a inceput de pe data de 09.07. 2019, abia pe data de 02.08. 2019 mi s-a dat sa semnez fisa postului.
Din nefericire, pentru ca trebuia sa plec urgent intr-o deplasare nu am apucat pe moment sa citesc toata fisa postului iar cand am ajuns acasa am citit niste atributiuni care nu mi s-a zis ca le voi indeplini si nu doresc sa le fac.

Intrebarea mea pentru dumneavoastra este urmatoarea:

Daca pe data de 05.08 doresc sa incetez activitatea ce ma poate obliga firma sa platesc din acea suma de 13.965?

Mentionez ca mi s-a dat masina firmei timp de 5 zile cu care am facut 400 de km, 280 dintre acestia fiind deplasarea in alta localitate in interes de serviciu.

Multumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa platesti doar pentru cursul ce l-ai facut.

| Simpatic a răspuns:

Da,daca asa este stipulat in contract si pleci mai devreme de acei 3 ani va trebui sa platesti acea suma.

| AnDrEi992 explică (pentru Simpatic):

Pai am stat doar o luna iar acolo zice cheltuielile aproximative privind formarea profesionala. Eu inteleg ca se refera daca fac toate cursurile alea si plec mai devreme de 3 ani pe toate le platesc, daca plec dupa o luna si am facut doar unu nu am cum sa platesc toata suma.