| Andreasx a întrebat:

Mama mea a decedat din pacate acum 9 luni si acum tata nu vrea sa faca succesiunea(sunt bani,e si timp sa se faca),evita de parca nu vrea sa imi recunoasca drepturile(e vorba de o casa cu teren, si 2 apartamente din care unul al mamei mele). Daca el deschide succesiune dupa un an,lui ii revine tot si se intelege ca pe mine nu ma intereseaza nici un drept? Ma gandesc sa nu vrea sa ma pacaleasca,sa zica la notar ca nu mai stie nimic de mine si atunci sa o faca el la notar fara stirea mea, astfel eu nemaiavand nici un drept. In cazul asta ma gandesc ca ar fi mai bine sa deschid eu succesiunea pana se face un an (pana in decembrie)si sa nu ma las pacalita de propriul tata...

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Deschide tu succesiunea. E dreptul tau. Ai cota mai mare decat tatăl tau din mostenire. Nu stiu de ce astepti dupa el. Notarul il va cita sa se prezinte pentru acceptarea succesiunii iar daca n-o va face va fi pierderea lui.

| Andreasx explică (pentru Lioana):

Am deschis succesiunea si imi cer drepturile la judecatorie, pentru ca de notar nu poate fi vorba pentru ca el nu vrea sa faca vreodata ca sa ramana asa totul, neimpartit.Instanta va face dreptate☺

| Lioana a răspuns (pentru Andreasx):

Dar ai incercat la notar? Am avut o matusa care a mostenit singura un imobil dupa sotul ei pentru ca surorile sotului ei nu s-au prezentat. Asta se intampla la notar. Puteai merge si tu la notar. Dupa cum ti-am spus, tu il declari si pe el mostenitor si notarul il va chema. Daca nu vine, totul va fi trecut pe tine iar el va fi considerat ca a renuntat la mostenire.
Prin Tribunal va dura mai mult, mai ales daca tatal tau are de gand sa nu se prezinte. Se va amana cauza de la o luna la alta de mai multe ori pana cand instanta va da o Sentinta.

4 răspunsuri:
| ChristianKalman a răspuns:

De ce nu deschizi tu succesiunea?

| Andreasx explică (pentru ChristianKalman):

Am deschis eu pana la urma, in instanta.Mi-am dat seama ca cu cat astept, e degeaba asa ca am luat decizia asta.Nu va veni nici la judecatorie dar macar acolo se judeca exact la cat am dreptul fara alte obiectii, dupa lege!