| Andreasx a întrebat:

Tatal meu vrea sa deschida succesiune dupa ce mama mea a murit acum aproape 2 luni.El detinea cu mama doua apartamente cu 2 camere si o vila cu teren la tara.El spunea pana sa moara mama ca le va vinde si isi ia in Spania un apartament din banii celor doua vandute.O ruda mi-a zis ca a ramas uimita dupa ce i-a zis ca nu imi lasa nimic ca eu am unde sa stau (sunt maritata, stau la sot impreuna cu mama lui, intr-un apartament cu 2 camere). Deci vrea sa deschida succesiune ca eu sa semnez ca sunt de acord ca toate sa fie ale lui pe nume si imi cedez si drepturile mele si ca nu am pretentii la nimic ori asta nu mi se pare ok,am unde sa stau dar poate trebuie sa se gandeasca si la mine, la faptul ca voi avea si eu copii, poate o sa am nevoie sa stam numai noi nu si cu soacra.Mi-a zis "sa vedem cum facem sa rezolvam cu succesiunea", nu ca mi-ar si lasa ceva, in capul lui e sa vin la notar si sa imi cedez drepturile dar nu o sa fiu de acord cum a el pentru ca apoi le va vinde.Nu vreau decat apartamentul care a fost cumparat de mama, sunt fata lui si mi se pare normal sa imi dea dreptul desi de multe ori a aratat ca se gandeste numai la binele lui si la mine mai putin.Nu mi se pare normal sa il vanda si sa stea cu alta femeie (pe care si-a gasit-o deja)in banii mamei mele pentru care a muncit, parerea mea! Asa trebuie sa procedeze normal un parinte sau exagerez eu? Sotul si rudele imi dau dreptate, el e singurul care are planuri doar cu si despre el si ma rog..noua femeie din viata lui.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai drept sa mostenesti 3/4 din averea mamei tale, daca n-ai alti frati sau surori.
Parerea mea este sa nu renunti la mostenire, tatal tau nu te poate obliga sa renunti.

| Freya1 a răspuns:

E clar ca tatal tau avea o iubita mai de mult nu de doua luni stai tu linistita ca ea la si convins sa faca asta.
Nu renunta la ce ti se cuvine ci vorbeste cu un avocat.Nu te lasa tu pe tine pe drumuri pentru o straina

| lpavel a răspuns:

Binenteles sa nu fi de acord sa semnezi, dar asta spune-i inainte sa ajungeti la notar ca sa nu faca circ acolo!

| Andreasx explică (pentru lpavel):

Sigur ca o sa ii spun, sa nu aiba cine stie ce asteptari.

| BububucatorulBubycus a răspuns:

Nu poate sa vanda fara tine ...nu renunta pleaca cu coada intre picioare nu poate sa cumpere nimeni,,,