| Dana3450000 a întrebat:

Numele meu este Dana si locuiesc in uk. Prietenul meu este albanez si vrem sa ne casatorim locuim impreuna de o luna si ne cunoastem de 2 ani. El nu are permis de sedere si visa ce pasi sunt necesari pentru casatorie civila? El trebuie sa se dea pe numele meu sau eu pe al lui?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa cum spui prietenul tau sta ilegal in MB si atunci nu te poti casatori cu el acolo. Daca statea legal te puteai casatori la Ambasada Romaniei.
Te-ai putea casatori in Romania, daca el ar obtine o viza de intrare si ar obtine viza pentru casatorie, mai ales daca i-ai trimite o invitatie, autentificat de un notar public.

| Dana3450000 explică (pentru Ioandelasal):

Nu sta ilegal in uk. Are viza de sedere in uk. Nu are voie sa calatoreasca nicaieri pentru ca are nevoie de pasaport

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dana3450000):

Tu ai spus ca nu are permis de sedere si viza.
Du-te la Ambasada ori un Consulat roman si afli daca te poti casatori acolo.

| sierra1 a răspuns:

Nu risca, adresează-te unui AVOCAT local!