| Razvan1lol a întrebat:

Tatl meu a decedat. Doresc sa deschid succesiunea, insa actele pe casa sunt la fratele sau(singurul frate), care nu doreste sa mi le ofere pentru a putea sa imi fac actele necesare, ce este de facut? Apelez la un avocat? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| mi25 a răspuns:

Nu apela la nici un avocat, deoarece acesta iti ia banii degeaba. Apreciez raspunsurile lui Ioandelasal, dar acesta nu e bun.
Notarul va scoate de la Cartea funciara extras din care sa rezulte proprietatea, iar tu vei aduce de la primarie Certificatul fiscal. De asemenea poate sa-l someze pe fratele sa depuna actele de proprietate.
Notarul este cel care face dezbaterea succesiunii si incheie Certificatele de mostenitor, asa ca el stie cel mai bine ce documente trebuiesc aduse si ce operatiuni trebuie sa faca el si ce trebuie sa faci tu.
Avocat iti trebuie doar atunci cand la notar - din varii motive - nu se poate face succesiunea si notarul iti spune ca acest lucru se poate face doar in instanta.
Spun ca iti trebuie avocat deoarece un proces de succesiune in instanta este mai complicat si necesita ceva cunostinte juidice.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal le poti obtine doar daca il dai in judecata.
Apeleaza la un avocat, poate acesta il lamureste sa nu cheltuie bani si timp pentru un proces pe care il va pierde sigur.

Bula
| Bula a răspuns:

Mergi la notarul cu care vrei sa faci succesiunea, el va rezolva tot.

| doctorandus a răspuns:

Treci pe la Politie si intreaba ce poti sa faci.

| mi25 a răspuns (pentru doctorandus):

De ce nu pe la preot?

| mi25 a răspuns:

Raspunsul meu referitor la preot a fost o remarca acida la cei care nu se pricep la problema si dau indicatii dupa mintea lor nepriceputa.
Dar sa stii ca am intalnit si asemenea bigoti care, pentu fiecare problema te trimitea la preot sau el se ducea la acesta.
Un exemplu concret. O femie vaduva a afirmat intr-o imprejurare, intr-un grup restrans ca nu stie de ce casa ei a incput sa se afunde in pamant la un colt. Un barbat din grup ii spune sa cheme un constructor sa vada care este problema. Dar sare repede o femeie din grup - femeie cu facultate - care spune: Nu, nu! Sa cheme un sobor de preoti care sa slujeasca. Ce sa mai zici?!