| Ioanaionela a întrebat:

o intrebare juridică, soțul meu mai are 2 frati, tatăl lor a decedat în 20 aprilie 2019, în timpul vietii nu i-a dat soțului meu nimic, nici un teren, proprietate sau bun, doar unuia dintre frati i-a dat un teren de 80 arii, pe un contract de donatie cu sarcini asa credem noi nu, s-a confirmat, doar din auzite. Notarul care a încheiat contractul i-ar fi zis socrului meu ca daca la ceilalți frati nu le-a dat nimic pot sa il atace pe celălalt frate oricand.Intrebarea mea este, in cat timp de la deces poate fi atacat contractul, in 6 luni? Si pe urma nu se mai poate? Mentionez ca traieste si soacra mea, dar toate proprietățile si terenurile sunt pe el.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mostenitorii (sotia supravietuitoare si cei 3 frati trebuie sa ceara deschiderea procedurii succesorale) la un notar public de la ultimul domiciliu al defunctului.
Donatia cu sarcini nu se poate desfiinta, daca sarcinile au fost executate de catre donatar (fratele tatalui). De ltfel nici donatia simpla nu se desfiinteaza daca din averea defunctului i-ar reveni o parte si fratelui care a primit donatia ci doar se reduce aceasta la jumatate, daca ceilalti mostenitori o cer si se tine cont de aceasta la partea fiecaruia.